پرتال استانداری آذربایجان شرقی
جمعه 15 فروردين 1399
En
تاریخ : پنجشنبه 26 دي 1398
کد 1064

استاندار آذربایجان شرقی:

ساختار پایش و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در توسعه فضای سبز شهری ایجاد شود

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اهتمام جدی همه دستگاه‌ها برای صیانت از فضای سبز شهری، ایجاد ساختاری برای پایش وضعیت فضای سبز و عملکرد دستگاه‌ها در حفظ و توسعه این فضاها در همه شهرهای استان را خواستار شد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد صیانت از فضای سبز کلانشهر تبریز، با قدردانی از اهتمام و علاقه‌مندی مسئولان به حفاظت از محیط زیست، گفت: در حال حاضر حضور شاهد پویایی و جدیت در حوزه فضای سبز تبریز هستیم که منشأ اثرات مهمی در این حوزه خواهد بود.

وی بر تشکیل کارگروه تخصصی پایش و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در زمینه حفاظت از فضای سبز شهری تأکید کرد و گفت: این موضوع نباید منحصر به شهر تبریز باشد و در همه شهرهای استان نیازمند اهتمام جدی در این زمینه هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه محیط زیست از مهم‌ترین سرمایه‌های جامعه است، افزود: امروز شهرهای ما از نظر زیست‌محیطی، در معرض مخاطره و تهدید است و تلاش جدی همگانی برای مقابله با این تهدید ضروری است.

وی، اقدامات انجام شده برای توسعه فضای سبز در شهر تبریز را ارزشمند دانست و در عین حال گفت: بسیاری از باغات اطراف و داخل شهر تبریز در سال‌های گذشته از بین رفته است که یکی از علل افزایش آلودگی هوای تبریز هم همین موضوع است؛ بنابراین در کنار توسعه فضای سبز شهری، باید جلوی تخریب باغات هم گرفته شود.

پورمحمدی با بیان اینکه فضای سبز یکی از منابع تجدیدناپذیر است، افزود: تعریف و ایجاد کمربندی سبز برای همه شهرها ضروری است و در این زمینه باید از تدابیر و تجارب بین‌المللی نیز استفاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه سرانه فضای سبز واقعی در شهر تبریز کمتر از 7 مترمربع است، افزود: بخشی از فضای سبز موجود نیز با شرایط اقلیمی منطقه سازگار نیست و لازم است در مورد گونه‌های گیاهی مورد استفاده در فضای سبز دقت کافی صورت گیرد و به مردم نیز آگاهی‌بخشی شود.

جواد رحمتی همچنین بر توسعه فضای سبز در حریم شهرها برای تثبیت محدوده شهرها و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز تأکید کرد و گفت: هدف ما توسعه فضای سبز است نه مالکیت آن، بنابراین باید از مشارکت مردم در توسعه فضای سبز با مالکیت خود آنان نیز استفاده کنیم.

شهردار تبریز هم با بیان اینکه هم‌اکنون 15 پارک محله‌ای در تبریز در حال ساخت است، افزود: در سال آینده نیز احداث بیش از 40 پارک در دستور کار قرار دارد.

ایرج شهین باهر با اشاره به اینکه آلودگی هوا، مشکلات زیادی برای شهروندان تبریزی ایجاد کرده است، افزود: دستگاه‌های اجرایی باید به موضوع توسعه فضای سبز به عنوان یک وظیفه انسانی نگاه کنند.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 26 دي 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی