Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
شنبه 29 شهريور 1399
En
تاریخ : يکشنبه 21 ارديبهشت 1399
کد 1620

استاندار آذربایجان شرقی:

مدیریت روند بیماری کرونا، به معنی عادی شدن شرایط نیست/ رضایت رهبری مایه دلگرمی مسئولان است

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر استمرار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی خانواده‌ها و بخش‌های مختلف جامعه، گفت: خوشبختانه روند بیماری در کشور و استان مدیریت شده و شاخص‌ها نشان‌دهنده حرکت به سمت مهار بیماری است؛ اما این به معنی عادی شدن شرایط و پایان یافتن بیماری نیست و اگر در رعایت توصیه‌های بهداشتی کم‌توجهی و بی‌دقتی شود احتمال افزایش میزان شیوع بیماری وجود دارد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در نوزدهمین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، با قدردانی از زحمات و خدمات همه دستگاه‌های عضو این ستاد، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با روحیه تعامل و همکاری در آینده‌ای نزدیک، بیماری کرونا را به طور کامل ریشه‌کن کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه آمار جان‌باختگان کرونا روزبه‌روز کاهش می‌یابد، افزود: افزایش آمار مبتلایان در برخی از روزها، به خاطر تلاش بیشتر و هدفمندتر برای بیماریابی و افزایش تست‌های انجام‌شده است و در مجموع شاخص‌ها نشان‌دهنده حرکت به سمت مهار بیماری است.
 
رئیس ستاد استانی مقابله با کرونا تأکید کرد: در حال حاضر سیاست ستاد ملی، اتخاذ تدابیر لازم متناسب با شرایط هر استان است و تصمیمات بعدی نیز بر این اساس گرفته خواهد شد.
 
پورمحمدی با اشاره به جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: ارتباط تصویری مقام معظم رهبری با این جلسه و اظهار رضایت ایشان از عملکرد ستاد ملی، برای هیأت دولت و اعضای این ستاد غرورآفرین و روحیه‌بخش بود.
 
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در این جلسه، اظهار داشت: ایشان از متانت و صبوری ملت ایران و همراهی خانواده‌ها و اقشار مختلف مردم با دستگاه‌های مسئول قدردانی کرده و تأکید کردند که در نحوه فعالیت مراکز مختلف به نظر کارشناسان عمل شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین به ابعاد و پیامدهای مختلف بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: امروز در یک امتحان تاریخی قرار گرفته‌ایم و ممکن است آثار و تبعات کرونا تا مدت‌ها در جامعه باقی بماند که لازم است برای مدیریت این آثار تدابیر جدی از سوی دستگاه‌های مسئول اندیشیده شود.
 
وی با اشاره به گزارش دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان درخصوص روند بیماری در بین معتادان، گفت: جمع‌آوری معتادان متجاهر در شرایط کنونی از اهمیت بیشتری برخوردار است و همان‌طور که رئیس جمهور هم در جلسه روز گذشته با خیران اشاره کرد تبریز، شهر بدون معتاد متجاهر است و باید تلاش کنیم تا این عنوان حفظ شود.
 
راستگو، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه با بیان اینکه حساسیت اجتماعی نسبت به بیماری کرونا همچنان باید حفظ شود، افزود: شهرداری تبریز برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی و مسقف مانند بازار تبریز و همچنین ناوگان حمل‌ونقل عمومی اقدامات لازم از قبیل فروش ماسک در ورودی این اماکن را انجام دهد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان ارائه کرد و گفت: آمار جان‌باختگان و مبتلایان بستری‌شده در بیمارستان‌ها نسبت به دو هفته گذشته کاهش یافته است.
 
محمدحسین صومی با اشاره به اینکه غربال‌گری و بیماریابی در استان به سمت مراجعه سرپایی سوق یافته است، افزود: تبریز از نظر مراجعه افراد به مراکز 16ساعته در سطح کشور رتبه اول را دارد و از نظر تعداد بیماران ترخیص‌شده و نمونه‌گیری از افراد مشکوک نیز نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری دارد.
 
در این جلسه همچنین گزارش کمیته ارزیابی و نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا از سوی مدیرکل سیاسی استانداری آذربایجان شرقی و رئیس این کمیته ارائه شد.
 
مرتضی محمدزاده با تشریح محورهای اقدامات انجام‌یافته از زمان تشکیل ستاد استانی مقابله با کرونا، گفت: گزارش‌ها حاکی از عملکرد مطلوب دستگاه‌های عضو این ستاد است.
 
وی درخصوص اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: این طرح در 1514 نقطه‌روز و با حضور 25 هزار نیروی مستقر اجرا شد و در جریان آن، 1660 واحد صنفی متخلف پلمب، 3373 خودروی متخلف جریمه و 395 خودرو نیز توقیف شد.
 
محمدزاده همچنین درخصوص تأمین اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده، گفت: از زمان تشکیل ستاد مقابله با کرونا، 64 پروانه بهداشتی برای 52 واحد تولیدی و 60 مجوز برای واحدهای تولید ماسک از سوی کمیته اقتصادی این ستاد صادر شده است.
 
وی درباره عملکرد تشکل‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه نیز گفت: سمن‌ها و موسسات خیریه در حوزه کمک به خانواده‌های نیازمند، تأمین اقلام بهداشتی، ترویج توصیه‌های بهداشتی و اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در مناطق حاشیه‌نشین اقدامات خوبی انجام داده‌اند و مجموع کمک‌های نقدی و غیرنقدی آنان 151 میلیارد تومان بوده است.
 
هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز گزارشی از وضعیت آماده‌سازی نقاهت‌گاه‌های بیماران بهبودیافته از کرونا ارائه کرد و گفت: هم‌اکنون 450 تخت نقاهت‌گاهی در تبریز آماده پذیرش است و در شهرستان‌های دیگر به ترتیب اولویت مراکز نقاهت‌گاهی راه‌اندازی خواهد شد.
 
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 21 ارديبهشت 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی