Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
دوشنبه 30 فروردين 1400
En
تاریخ : يکشنبه 11 خرداد 1399
کد 1698

استاندار آذربایجان شرقی در جلسه شورای مهارت استان:

مهارت‌افزایی، نیاز اصلی کشور برای ایجاد اشتغال پایدار است

استاندار آذربایجان شرقی، مهارت‌افزایی را اصلی‌ترین نیاز کشور برای ایجاد اشتغال پایدار دانست و همکاری همه بخش‌های دولتی و خصوصی را با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای تحقق این مهم خواستار شد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای مهارت استان با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، گفت: دنیای امروز، دنیای توانستن است نه دانستن و افزایش مهارت‌افزایی در شرایط کنونی، بسیار ضروری است.
 
وی با اشاره به رواج فرهنگ نادرست مدرک‌گرایی در جامعه و رقابت غلط اجتماعی در این زمینه، اظهار داشت: با افزایش جمعیت دانشجویی کشور، کمیت‌گرایی در برخی مراکز علمی به صورت روزافزون کیفیت‌گرایی را تحت تأثیر قرار داده است.
 
استاندار آذربایجان شرقی، توسعه مهارت‌افزایی را وظیفه اصلی دانشگاه‌ها در شرایط کنونی دانست و افزود: فعالیت‌ بسیاری از دانشگاه‌های کشور در زمینه تولید و آموزش علوم مختلف، بسیار موثر بوده، اما همچنان در تبدیل علم به فناوری و تولید ثروت، دچار مشکلات عدیده هستیم.
 
پورمحمدی ادامه داد: متاسفانه دانشگاه‌ها و مراکز علمی در گذشته، هدف‌محور و ماموریت‌گرا نبوده‌اند، اما با توسعه آموزش‌های فنی و تأسیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در کشور، بسیاری از خلاءهای موجود در این زمینه رفع شده است.
 
وی همچنین بر اهمیت مهارت‌افزایی در مدارس با همکاری آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تأکید کرد و گفت: باید سیاست‌های عملیاتی لازم برای مهارت‌افزایی دانشجویان نیز در دستور کار متولیان نظام آموزش کشور قرار گیرد.
 
پورمحمدی با اشاره به ظرفیت‌های استان در حوزه آموزش‌های مهارتی، خواستار تأمین اعتبار لازم برای تکمیل و تجهیز مراکز فنی و حرفه‌ای شهرستان‌ها و راه‌اندازی و تکمیل مرکز جامع آموزشی هتل‌داری در استان شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه گزارش عملکرد شورای مهارت استان در سال گذشته را ارائه کرد و گفت: سال گذشته در جلساتی که با دستگاه‌های مسئول داشتیم، برنامه عملیاتی این شورا برای سال جاری تصویب شد که مسائل این حوزه طبق این برنامه پیگیری خواهد شد.
 
علی جهانگیری با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از استان‌های صنعتی و تولیدی کشور است، افزود: برای توسعه اقتصادی استان نیازمند تلاش بیشتر در حوزه آموزش‌های مهارتی هستیم و امیدوارم در این زمینه جزو استان‌های پیشتاز باشیم.
 
مدیران کل آموزش فنی و حرفه‌ای، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش استان هم در این جلسه درخصوص توسعه آموزش‌های مهارتی در حوزه‌های مختلف به ارائه گزارش‌ها و دیدگاه‌های خود پرداختند.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 11 خرداد 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی