Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
پنجشنبه 6 آبان 1400
En
تاریخ : سه شنبه 10 تير 1399
کد 1847

استاندار آذربایجان شرقی:

حساسیت‌‌ها به مسأله اعتیاد کمرنگ نشود/ تأکید جدی بر رفع کمبودها در حوزه مبارزه با مواد مخدر

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بی‌توجهی به مسأله اعتیاد و پیامدهای خانمان‌سوز آن، بسترهای آتی توسعه را به خطر می‌اندازد، گفت: اهتمام و جدیت برای مبارزه با مواد مخدر باید افزایش یافته و حساسیت‌ها در این زمینه کمرنگ نشود.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، با اشاره به گزارش دبیر این شورا مبنی بر پذیرش 80 هزار معتاد در مراکز بازپروری و درمان اعتیاد در طول سال 98، گفت: این آمار با احتساب خانواده‌های این افراد، نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از جمعیت استان با مسأله اعتیاد درگیر هستند و علاوه بر این، بخشی از اعتبارات و امکانات دستگاه‌های مختلف نیز صرف این موضوع می‌شود که بر این اساس، اهتمام و جدیت در مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر باید روز به روز افزایش یابد.
 
وی با بیان اینکه قاچاق مواد مخدر تنها محدود به بعد تجاری آن نیست، افزود: در عقبه این پدیده شوم، اضمحلال ملت‌ها و کشورها قرار دارد و در کشور ما با وجود موقعیت حساس و شرایط فرهنگی و اجتماعی آن، این موضوع باید با حساسیت ویژه‌ای مورد توجه قرار گیرد.
 
پورمحمدی با قدردانی از اقدامات خوب انجام‌شده در استان برای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، گفت: آذربایجان شرقی جزو استان‌های پاک از نظر نرخ اعتیاد است و اقداماتی مانند راه‌اندازی مرکز ماده 16 به الگوی کشوری و حتی بین‌المللی تبدیل شده است.
 
وی اضافه کرد: در عین حال باید کاستی‌ها را هم بازگو کنیم و انتظار جدیت بیشتر در رفع کمبودها و مشکلات را داشته باشیم؛ هرچند امروز از نظر منابع و امکانات در وضعیت سختی قرار داریم اما در صورت همکاری و تعامل دستگاه‌ها می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.
 
پورمحمدی با تأکید بر پیگیری جدی ایجاد مرکز ماده 16 بانوان، راه‌اندازی پاسگاه انتظامی آزادراه پیامبر اعظم و تأمین دستگاه ایکس‌ری گمرک، بر جلب مشارکت مردم در عرصه مبارزه با مواد مخدر نیز تأکید کرد و گفت: پدیده کرونا نشان داد که اگر مردم را پای کار بیاوریم بسیاری از مشکلات بزرگ قابل حل است.
 
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه خوشبختانه از نظر نرم‌افزاری کارهای خوبی انجام شده و آگاهی کافی نسبت به خطرات اعتیاد در جامعه وجود دارد، افزود: پایین آمدن سن اعتیاد و شیوع اعتیاد در میان زنان، نشان می‌دهد که ریشه این پدیده شوم خشک نشده و خطر همچنان در کمین است و باید اقدامات آگاه‌سازی در جامعه افزایش یابد.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی هم در این جلسه از کشف و ضبط بیش از سه تن انواع مواد مخدر در استان در سال 98 خبر داد و گفت: این میزان نسبت به سال 97، هشت درصد رشد داشته است.
 
رضا استادرحیمی همچنین تعداد افراد دستگیرشده در سال گذشته را 8651 نفر اعلام کرد و گفت: در همین مدت، 202 محله آلوده شهری و روستایی در استان شناساسی شده و دستگاه‌های مقابله‌ای، طی 5065 عملیات، 860 نقطه را پاکسازی و 20 باند بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر را منهدم کرده‌اند.
 
وی همچنین از پذیرش 80 هزار معتاد در مراکز درمان و بازپروری استان در سال 98 خبر داد و گفت: دو هزار نفر از این افراد زن بوده‌اند.
 
استادرحیمی با اشاره به مصوبات ستاد مقابله با کرونا مبنی بر جمع‌آوری معتادان متجاهر، از دستگیری 366 نفر معتاد متجاهر در یک ماه گذشته خبر داد و گفت: 27 نفر از این افراد مبتلا به کرونا بودند که پس از قرنطینه و بستری در مرکز ماده 16، 24 نفر از آنان بهبود یافتند و سه نفر در وضعیت خوبی هستند.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همچنین برگزاری پویش‌های مبارزه با اعتیاد در فضای مجازی، نشست‌های تخصصی با پلیس مبارزه با مواد مخدر و سازمان‌های مردم‌نهاد و تجلیل از خانواده‌های شهدای مبارزه با مواد مخدر را از مهم‌ترین برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر در استان اعلام کرد و گفت: گسترش طرح یاریگران زندگی با همکاری آموزش و پرورش جزو اولویت‌های این شورا در سال جاری است.
 
در این جلسه گزارشی از عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر استان، آخرین وضعیت راه‌اندازی مرکز ماده 16 بانوان و اقدامات اداره کل زندان‌های استان در زمینه مبارزه با مواد مخدر ارائه شد.
 
در پایان این جلسه از خانواده شهید "نصیب فرجاد" از شهدای مبارزه با مواد مخدر، افسران و کارکنان پلیس مبارزه با مواد مخدر استان و اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اهدای لوح سپاس از سوی استاندار آذربایجان شرقی قدردانی شد.
 


  • نوشته شده
  • در سه شنبه 10 تير 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی