Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
سه شنبه 14 مرداد 1399
En
تاریخ : دوشنبه 23 تير 1399
کد 1964

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی:

خسارات سیل در پنج شهرستان/ خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی به همراه فرماندار عجب‌شیر و مدیرکل بنیاد مسکن استان از مناطق آسیب‌دیده از سیل در بخش قلعه‌چای شهرستان عجب‌شیر بازدید کرد.
محمدباقر هنربر در این بازدید اظهار داشت: سیل روز 21 تیر خساراتی را در پنج شهرستان چاراویماق، مراغه، عجب شیر، مرند و شبستر بر جای گذاشت که عمده خسارت‌ها در بخش‌های کشاورزی، زراعی، باغ‌ها، واحدهای مسکونی، تاسیسات زیر بنایی، راه‌های روستایی، معابر، اماکن دامی و تاسیسات آب شرب بوده است.

وی افزود: این حادثه در روستای چهاربرود و قوزلوجه شهرستان عجب‌شیر هم خساراتی بار آورده که خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت، اما خسارات‌ زیادی را به معابر داخل روستاها و پل بین مزارع در رودخانه قلعه‌چای وارد کرده است.

وی بیان کرد: تخریب راه روستایی، تلف شدن دام‌ها و خسارت به ماشین آلات و ادوات کشاورزی و تخریب پل بر اثر این سیل از سوی فرمانداران شهرستان‌های آسیب‌دیده گزارش شده است.

هنربر با اشاره به اقدامات انجام شده برای مدیریت این حادثه، اظهار داشت: میزان خسارت‌ ناشی از سیل توسط فرمانداران در حالی ارزیابی بوده و بازگشایی مسیل‌ها و لایروبی رودخانه‌ها و معابر نیز در حال انجام است، آب منازل تخلیه شده و اقدامات لازم توسط فرمانداران و شهرداران انجام شده است.

فرماندار عجب‌شیر هم در این بازدید گفت: سیل به  هفت روستای عجب شیر شامل یایچی، قوزلجه، هرگلان، آلمالو، چهار برود، حوری و چنار خساراتی وارد کرده است.

وی گفت: بلافاصله پس از وقوع سیل نیروهای هلال احمر و اورژانس و دستگاه های خدمات رسان  در منطقه مستقر شدند و کارها به نحوی پیش رفت که با وجود اطلاع این حادثه در ساعت اولیه، تمامی مسیرهای دسترسی بازگشایی و تاسیسات آسیب دیده سیل زده رفع شدند.

وی با اشاره به اینکه ساخت و سازهای موجود در حریم و بستر رودخانه ها موجب ورود آب به روستای قزلوجه و افزایش خسارت ها در این منطقه شده است، گفت: در سیل اخیر بیش از ۴۵ خانه در این منطقه تخریب و ۶۵ خانه نیز خسارت دیدند و ۳ پل نیز تخریب شده است.

اصغرپور با بیان اینکه سیل همچنین موجب تخریب معابر روستاهای هرگلان و یایچی شده، گفت: این سیل به تاسیسات آبرسانی، گاز و راه های روستایی  خسارت وارد کرد که با تلاش دستگاه های خدمات رسان مشکل قطعی نداریم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این سیل تلفات جانی نداشته اظهار داشت: سد قلعه چای واقع بر روی رودخانه ای به همین نام نیز آسیب ندیده و اخبار منتشر شده در این باره شایعه و کذب است.
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 23 تير 1399
  • توسط کاربر روابط عمومی عجب شیر