Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
جمعه 3 ارديبهشت 1400
En
تاریخ : سه شنبه 18 شهريور 1399
کد 2343

استاندار آذربایجان شرقی:

بانک‌های استان بدون تایید کارگروه تسهیل، اقدام به صدور اجراییه ثبت واحدهای تولیدی نکنند

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات بخش تولید در اثر شیوع بیماری کرونا، از بانک‌های استان خواست تا بدون هماهنگی و تایید کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، از صدور اجرائیه ثبت واحدهای تولیدی برای وصول مطالبات معوق خودداری کنند.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در نشست بررسی مشکلات بانکی واحدهای تولیدی استان، اظهار داشت: به‌رغم تمام مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا، بخش صنعت و خدمات موثرتر از گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
 
وی افزود: با توجه به شرایط غیرعادی کنونی، قوانین و مقررات نیز باید متناسب با این شرایط اجرا شوند که رعایت حال واحدهای تولیدی یکی از الزامات این شرایط است.
 
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل مشکلات بانکی تعطیل شود، گفت: این موضوع اولویت دولت و مدیریت اجرایی استان نیز هست.
 
وی با بیان اینکه متأسفانه اطلاعات شفافی از مشکلات واحدهای تولیدی بعد از شیوع کرونا در اختیار نداریم، افزود: شرایط کنونی نباید موجب سوءاستفاده افراد قانون‌گریز شده و افراد قانون‌مند احساس زیان کنند.
 
پورمحمدی با تأکید بر اینکه از تصمیمات عجولانه در شرایط کنونی اجتناب شود، گفت: بانک‌های استان قبل از صدور اجرائیه ثبت واحدهای تولیدی که مطالبات معوق دارند، موضوع را در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان طرح و بدون تایید این کارگروه اقدام به صدور اجرائیه نکنند.
 
استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان واقعی وظیفه همه دستگاه‌هاست، در عین حال باید منافع سیستم بانکی را هم در نظر بگیریم.
 
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی هم در این جلسه با تأکید بر حمایت دستگاه قضایی از تولید و سرمایه‌گذاری، از تشکیل ستاد اجرایی اقتصاد مقاومتی با دستور رئیس قوه قضائیه در دادگستری استان خبر داد و گفت: قوه قضائیه تأکید دارد که هیچ واحد تولیدی تحت هیچ شرایطی نباید به خاطر مشکلات کارگری یا بانکی تعطیل شود.
 
موسی خلیل‌اللهی با اشاره به اینکه بانک‌ها طبق قانون اجازه دارند برای وصول مطالبات خود اقدام به صدور اجرائیه ثبت برای واحدهای تولیدی کنند، افزود: با توجه به شرایط فعلی و مشکلات اقتصادی بخش تولید، تلاش می‌کنیم تا این روند تعدیل شود.
 
وی افزود: البته بانک‌ها هم امانتدار مردم و بیت‌المال بوده و نباید سیستم بانکی را دچار مشکل کنیم؛ اما نوع برخورد با بدهکاران بانکی باید متفاوت باشد و اگر واحدی دچار مشکل شده و تولید آن نیز برای جامعه مورد نیاز است باید با همکاری و تعامل با آن برخورد شود.
 
خلیل‌اللهی تأکید کرد: از بانک‌های استان انتظار داریم که قبل از اقدام قانونی برای وصول مطالبات خود، موضوع را به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ارجاع دهند تا پرونده واحدهای تولیدی با دقت بیشتری مورد کارشناسی و بررسی قرار گیرد و متناسب با وضعیت هر واحد تصمیمات مناسب اتخاذ شود.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه واحدهای تولیدی مکلف به بازپرداخت تسهیلات بانکی هستند، گفت: عدم ایفای تعهدات در قبال سیستم بانکی قابل قبول نیست و خود بخش خصوصی باید نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد.
 
علی جهانگیری افزود: دستگاه‌های اجرایی و قضایی از تداوم فعالیت واحدهای تولیدی حمایت می‌کنند، اما در عین حال بازپرداخت تسهیلات بانکی نیز وظیفه این واحدهاست.
 
رئیس کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان نیز با بیان اینکه رویکرد بانک‌های استان، رفع موانع بخش تولید است، گفت: کمتر از 10 درصد از مصارف بانک‌های استان مربوط به مطالبات معوق است.
 
عادل غلامی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از نظر منابع بانکی جزو 5 استان برتر کشور است، افزود: 2.68 درصد از کل منابع بانکی کشور در بانک‌های استان متمرکز بوده و نسبت مصارف به منابع بانکی در استان، 60 درصد است.
 
وی خاطرنشان کرد: در پایان تیر ماه امسال، کل مصارف بانک‌ها 407 هزار میلیارد ریال بوده است که کمتر از 10 درصد این رقم یعنی 32 هزار میلیارد ریال مربوط به مطالبات معوق است.
 
غلامی اظهار داشت: سیستم بانکی استان نهایت همکاری را با واحدهای تولیدی در وصول مطالبات داشته است، اما برخی واحدها با وجود این همکاری و با وجود مصوبات کارگروه تسهیل، حاضر به ایفای تعهدات خود نسبت به بازپرداخت تسهیلات نیستند که بانک‌ها به ناچار و براساس اختیار قانونی اقدام به صدور اجرائیه ثبت سند می‌کنند.
 
نمایندگان بخش خصوصی هم در این جلسه دیدگاه‌های خود را درخصوص مشکلات واحدهای تولیدی و نحوه تعامل سیستم بانکی با بخش تولید بیان کردند.
 
 
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 18 شهريور 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی