Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
سه شنبه 1 مهر 1399
En
تاریخ : دوشنبه 24 شهريور 1399
کد 2378

راه‌آهن مراغه به اداره کل ارتقا می‌یابد

فرماندار ویژه شهرستان مراغه تسریع در روند اجرای عملیات پروژه های پهرآباد، فلزکاران و زیرگذر خداجو را خواستار شد.

سید علی موسوی حسینی در دیدار با مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: اعتبار لازم برای شروع عملیات پل کهجوق تامین شده و نیازمند صدور مجوزهای لازم برای شروع عملیات اجرایی پل کهجوق و پل قطار هستیم.

وی افزود: شهرداری مراغه آماده همراهی با اداره کل در خصوص محوطه سازی راه آهن شهرستان است و اداره کل راه آهن آذربایجان در این خصوص ورود کند.

وی گفت: خوشبختانه راه‌آهن مراغه در فهرست آثار میراث صنعتی کشور ثبت شده و از این رو نیازمند توجه بیشتر دستگاه های متولی است.

فرماندار مراغه به ظرفیت و نحوه حرکت قطار مراغه - تهران اشاره کرد و گفت: یک روز در میان قطار مراغه - تهران با ۳۵۰ نفر ظرفیت در این مسیر فعال بوده و در روزهایی که قطاری از مقصد مراغه به سمت تهران حرکت نمی کند، ۱۲۰ نفر با قطار ارومیه و ۶۰ نفر با قطار تبریز اما با قیمت بلیت مراغه می توانند به مقصد تهران سفر کنند.

مدیرکل راه‌آهن آذربایجان نیز در این دیدار گفت: ارتقا راه‌آهن مراغه به اداره کل مورد تایید راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و در حال حاضر در مرحله ایجاد چارت و سازمان امور اداری و استخدامی کشور قرار دارد.

شاپور ارصلانی اظهار داشت: در این مرحله نیازمند پیگیری و همراهی مسوولان ارشد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی گفت: قدمت و امکانات راه آهن مراغه بسیار بالاست و راه آهن مراغه پتانسیل تبدیل شدن به اداره کل را دارد.

ارصلانی به طرح های عمرانی در حال اجرا در مراغه اشاره کرد و گفت: در خصوص پل زیرگذر خداجو و فلزکاران نیز پیمانکاران از سوی شهرداری و راه و شهرسازی معرفی شود تا اداره کل راه آهن آذربایجان سهم ۵۰ درصدی خود را برای ادامه این طرح پرداخت کند.

وی گفت: همچنین برای پل پهرآباد مراغه باکس سه در سه از سوی اداره کل تامین و با تملک اراضی محوطه پل و هماهنگی با دستگاه های متولی مشکلات مربوط به پل رآه آهن این منطقه رفع می شود.

وی ادامه داد: بزودی کارشناسان ایمنی و دفتر فنی برای ایمن سازی پل راه آهن میدان بسیج وارد عمل شده و مجوز ایمن سازی به شهرداری مراغه داده می شود.

ایستگاه راه‌ آهن مراغه در ۱۴ مهر ماه سال ۱۳۳۵ با ورود اولین قطار به این شهر افتتاح و زمینه شکوفائی منطقه را از لحاظ ترانزیتی و حمل و نقل فراهم ساخت.این ایستگاه در مسیر ترانزیتی، صادراتی و مسافری مرکز کشور به پایانه های صادراتی و مراکز استان های آذربایجان شرقی و غربی قرار داشته و سالانه هزاران مسافر و میلیون ها تن بار از این طریق جابجا و حمل می شود.

با بهره برداری از راه آهن آذربایجان غربی و اتصال راه آهن مراغه به اروپا، اهمیت این ایستگاه دوچندان شده است.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 24 شهريور 1399
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه