Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 4 آبان 1399
En
تاریخ : چهارشنبه 16 مهر 1399
کد 2594

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:

لزوم سامان‌دهی حمل و دفع نخاله‌های ساختمانی/ نبود نخاله‌گاه یکی از معضلات شهر تبریز است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر سامان‌دهی حمل و دفع نخاله‌های ساختمانی در شهر تبریز، گفت: عدم ایجاد نخاله‌گاه یکی از معضلات شهر تبریز است که تاکنون اقدام موثری در این خصوص صورت نگرفته است.
جواد رحمتی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان، با اشاره به اینکه ایجاد نخاله‌گاه، وظیفه شهرداری است، افزود: برای جمع‌آوری، حمل و دفع نخاله‌های ساختمانی باید شیوه‌نامه‌ای تهیه شده و محل مناسبی برای ایجاد نخاله‌گاه تعیین شود.
 
وی اظهار داشت: به دلیل نبودن سازوکار مناسب برای حمل و دفع نخاله، حاشیه جاده‌ها به محل تخلیه نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده و مناظر نامناسبی را ایجاد کرده است.
 
رحمتی گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز ضمن مدیریت حمل نخاله و کنترل خروج ماشین‌های حمل نخاله از شهر، ظرف یک ماه آینده محل مناسبی را برای ایجاد نخاله‌گاه تعیین و شیوه‌نامه مربوط به آن را تدوین کند.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اهمیت بازیافت زباله، گفت: بازیافت در حوزه‌های مختلف امر متداولی در دنیا به شمار می‌رود و امروزه حتی از زباله انرژی تولید می‌کنند.
 
وی با بیان اینکه در حوزه بازیافت، اقدام جدی در استان انجام نشده است، گفت: با وجود امکانات و تجهیزات مکانیزه، هنوز شاهد نگاه سنتی در این حوزه هستیم و روش و ایده‌ای که اجرایی شده باشد مطرح نشده است.
 
رحمتی از دبیرخانه کارگروه مدیریت پسماند خواست تا موضوع بازیافت را به عنوان یکی از موضوعات اصلی این کارگروه قرار داده و گزارش‌های جامع در این خصوص تهیه کند.
 
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی هم در این جلسه کمبود ماشین‌آلات را معضل اصلی مدیریت پسماند در روستاها عنوان کرد و گفت: برای 2708 روستا و 1938 دهیاری در سطح استان، تنها 535 ماشین حمل زباله وجود دارد که کافی نیست.
 
تقی کرمی با بیان اینکه جمع‌آوری بموقع زباله تأکید همیشگی ما به دهیاران است، افزود: راهکار اساسی تحقق این امر، تأمین اعتبار مورد نیاز برای تهیه تجهیزات ضروری است.
 
وی با اشاره به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات دهیاری‌های استان برای ایجاد مرکز جمع‌آوری و دفع اصولی زباله در 7 شهرستان، از عدم اقدام مناسب در برخی از این شهرستان‌ها انتقاد کرد.
 
در این جلسه گزارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز درخصوص اقدامات مدیریت پسماند مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی، گزارش شهرداری‌های تبریز، مراغه و اهر درخصوص سامان‌دهی مراکز دفن پسماند و گزارش شهرداری تبریز درخصوص احداث نخاله‌گاه ارائه شد.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 16 مهر 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی