Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 5 بهمن 1399
En
تاریخ : يکشنبه 27 مهر 1399
کد 2657

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری آذربایجان شرقی:

شهرداری تبریز انتظارات پدافند غیرعامل را برآورده نکرده است

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری آذربایجان شرقی گفت: شهرداری تبریز آن طور که باید انتظارات پدافند غیرعامل را برآورده نکرده است.
محمدباقر آقایی در آستانه هفته نکوداشت پدافند غیرعامل در گفت‌وگوی اختصاصی با سازه خبر، رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمال غرب کشور، حفاظت و صیانت از جان و مال مردم و زیرساخت‌های حساس و مهم کشور را از اهداف مهم پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: برای تحقق این هدف باید آسیب‌ها و تهدیدها در تمامی حوزه‌ها شناسایی و احصا شده و برای رفع آنها راهکارهای مناسب اتخاذ شود که در این باره اقدامات اساسی در سازمان پدافند غیرعامل صورت گرفته است.

وی ایجاد سپر پدافند غیرعامل در تمامی حوزه‌ها را  بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: سپر پدافند غیرعامل در هر حوزه‌ای همانند حوزه سایبری باعث خواهد شد تا از زیرساخت‌ها در برابر هرگونه خطرات و تهدیدهای احتمالی حفاظت شود.

آقایی در ادامه به اهمیت و جایگاه مهم پدافند غیرعامل در طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی، ساخت و سازها و طرح‌های توسعه شهری اشاره کرد و گفت: در این موارد باید سعی شود رویکرد مناسبی به مسائلی نظیر ساخت و سازهای غیرمجاز، استفاده از مصالح غیراستاندارد، رعایت مسائل زیست محیطی، برنامه ریزی برای دفن بهداشتی و اصولی زباله‌های شهری در مناطق حاشیه‌ای اتخاذ کرد تا بتوان ضمن استفاده بهینه از اراضی واقع شده در این مناطق ضریب امنیت و ایمنی دفاعی شهرها را ارتقا داد.

مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در این خصوص به اهمیت حوزه کالبدی نیز تاکید و نقش شهرداری‌ها و بخصوص شهرداری تبریز را بسیار مهم دانست و افزود: یکی از نقاط پر خطر و مورد تاکید و توجه پدافند غیر عامل مناطق حاشیه نشین می باشد که با بروز سانحه در این مناطق و مواقع اضطراری، امداد و نجات با مشکلات عدیده ای مواجه می شود که بایستی شناسایی و بازگشایی مسیرهای امدادرسانی جزو اولویت ها و ضروریات این مناطق در دستور کار قرار گیرد.

وی تاکید کرد: ما در اداره کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی از شهرداری تبریز انتظار داریم با ارائه راهکارهای اساسی از توسعه حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق پرخطر جلوگیری نماید و از صدور مجوز ساخت و ساز در مناطقی که روی گسل قرار دارند اجتناب کند و از سوی دیگر برنامه اساسی و عملیاتی در راستای ایجاد پایگاه های امدادی و محل اسکان اضطراری به مرحله اجرا در آورد و روی هم رفته برنامه ریزی دقیق و اساسی برای مواجه با مواقع بحرانی ارائه نماید که متاسفانه تا به حال انتظارتمان از شهرداری تبریز آنطور که باید تامین و برآورده نشده است.

آقایی در ادامه اجرای دقیق و رعايت اصول پدافندي و مبحث ۲۱ مقررات ملّي ساختمان و اخذ نظر و مجوز پدافند غيرعامل براي طرح هاي توسعه اي و زيرساختي را امري ضروري دانست و گفت: مهندسان باید بر مبحث ۲۱ اشراف کامل داشته و بر روند اجرای دقیق آن علی اللخصوص در طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ و دولتی که بر عهده راه و شهرسازی و شهرداری‌ها است نظارت نمایند که دراین میان نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان بسیار مهم و حیاتی است.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری آذربایجان شرقی در ادامه ضمن مهم خواندن نقش و جایگاه رسانه ها در عصر کنونی، اظهار داشت: رسانه‌ها تاثیر مستقیم بر تک تک افراد جامعه داشته و از این منظر است که از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. و در موضوع پدافند غیر عامل نیز رسانه‌ها می توانند نقش مهمی در برون رفت از سایه سنگین رسانه‌های خارجی در حوزه‌های هشت گانه پدافند غیر عامل با فعایت در پدافند رسانه‌ای ایفا کنند.

وی در ادامه ضمن تقدیر از فعالیت‌های تخصصی پایگاه سازه خبر به عنوان رسانه تخصصی فعال در حوزه راه و ساختمان در شمالغرب کشور، گفت: جای خالی رسانه‌های تخصصی برای طرح مسائل به صورت کارشناسی و تخصصی علی اللخصوص در موضوع پدافند غیرعامل که از تنوع موضوعی متعددی برخوردار است کاملا احساس می شود که خوشبختانه پایگاه سازه خبر به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه راه و ساختمان با سال‌ها فعالیت در این عرصه می تواند در حوزه کالبدی با رویکرد انتشار تخصصی اخبر و اطلاعات این حوزه و فرهنگ سازی در این زمینه نقش مهم و اساسی ایفا کند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی همچنین از آغاز فعالیت ستاد نکوداشت هفته پدافند غیرعامل در استان از ماه آینده خبر داد و از این هفته به عنوان فرصتی برای آشنا کردن مردم با مقوله پدافند غیرعامل نام برد و فرهنگ سازی در بین مردم را از اهداف مهم این حوزه بیان کرد.

وی در مورد برنامه های نکوداشت هفته پدافند غیرعامل در این استان گفت: به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کرونا عمده برنامه‌های برگزار شده در این هفته به صورت مجازی برگزار خواهد شد و در تلاش خواهیم بود از ظرفیت رسانه‌ها با هدف فرهنگ سازی و آموزش آحاد مختلف مردم در این خصوص بهره بیشتری ببریم.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 27 مهر 1399
  • توسط - پدافند غیر عامل