Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401
En
تاریخ : يکشنبه 21 دي 1399
کد 3143

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:

ضرورت استفاده از زمینه‌های مناسب همکاری با جمهوری آذربایجان پس از حل مناقشه قره‌باغ

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ایجاد زمینه‌های مناسب همکاری میان ایران و آذربایجان پس از حل مناقشه قره‌باغ، بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مشترک در این زمینه تأکید کرد و گفت: گسترش روابط با کشورهای همسایه راهبرد اصلی ما در ارتباطات بین‌المللی است.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان، با اشاره به اهمیت حسن همجواری در فرهنگ و مناسبات سیاسی، اظهار داشت: ملت‌های منطقه دشمنان زیادی دارند که خواهان روابط حسنه آنها نیستند و در این شرایط حفظ دوستان در عرصه بین‌المللی کار سختی است.
 
وی اظهار داشت: با موضع‌گیری شفاف، صریح و حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خصوص بحران قره‌باغ و دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی ایران در حل این مناقشه، زمینه توسعه همکاری‌های ایران و آذربایجان بیش از پیش فراهم شده است که باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کنیم.
 
پورمحمدی با تأکید بر گسترش همکاری با کشورهای همسایه در عرصه‌های مختلف، گفت: بر این اساس از همگرایی و ارتباط صمیمانه با جمهوری خودمختار نخجوان استقبال می‌کنیم و تمام ظرفیت‌های خود را برای تقویت مناسبات دوجانبه به کار می‌گیریم.
 
استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در این راستا، چند جلسه به شکل ویدئوکنفرانس در هفته‌های اخیر با سفرای کشورمان و استانداران کشورهای همسایه برگزار کرده‌ایم و ضمن اینکه این جلسات ادامه خواهد داشت، برای جمهوری خودمختار نخجوان نیز برنامه‌ای مدون داریم.
 
وی با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر آذربایجان شرقی در زمینه‌های مختلف، گفت: صبغه فرهنگی و سابقه تمدنی ایران عزیز و محوریت تبریز در منطقه به تحقق همکاری‌های بیشتر با جمهوری آذربایجان و نخجوان کمک خواهد کرد.
 
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت توسعه خطوط ریلی میان ایران و آذربایجان، گفت: راه‌اندازی خط‌آهن نخجوان برای تسهیل حمل‌ونقل کالا و همچنین خروج استان از بن‌بست ریلی بسیار مهم است و آماده همکاری برای تحقق این مهم هستیم.
 
وی با اشاره به برخی از پروژه‌های مشترک در مرز ایران و آذربایجان در حوزه انرژی و ذخیره آب، بر توسعه همکاری‌ها در سایر زمینه‌ها تأکید کرد و گفت: شرکت‌ها و بازرگانان ایرانی باید با دید سرمایه‌گذاری بلندمدت، کالاهای باکیفیت را به آذربایجان صادر کنند و ما بر این امر اصرار داریم.
 
پورمحمدی همچنین خواستار مساعدت کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان برای حل مشکل عبورومرور خودروهای باری ایران به نخجوان شد.
 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان نیز در این دیدار روحیه مردم آذربایجان و نخجوان را پس از حل مناقشه قره‌باغ خوب توصیف کرد و با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس مجلس ملی نخجوان، گفت: مقامات نخجوان، به شکل عاطفی و به دور از رسوم سیاسی، از مواضع رهبر انقلاب، دولت و ملت ایران قدردانی و اعلام کردند که برای همکاری با کشورهای همسایه پس از جنگ قره‌باغ، برنامه ویژه‌ای دارند.
 
سیداحمد حسینی همچنین زمینه گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حوزه قفقاز همواره برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی داشته و آرامش و پیشرفت این منطقه، افق‌های جدیدی برای توسعه روابط بین‌الملل پیش روی کشورمان گشوده است.
 
وی با تأکید بر اینکه موفقیت در این زمینه، به راهبردهای مشخص و منسجم ما بستگی دارد، افزود: نباید تجربه پس از فروپاشی شوروی و صادرات کالاهای بی‌کیفیت به این منطقه تکرار شود، بلکه هر کاری می‌کنیم باید در شأن جمهوری اسلامی ایران باشد.
 
حسینی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های دانشگاه نخجوان از نظر امکانات و تجهیزات و تحصیل نزدیک به 300 دانشجوی ایرانی در آن، خواستار تسهیل ارزیابی مدارک این دانشجویان در داخل کشور شد.
 

 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 21 دي 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی