Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : سه شنبه 30 دي 1399
کد 3201

استاندار آذربایجان شرقی:

فعالیت غیرقانونی در حوزه استخراج ارز دیجیتال به منزله قاچاق است

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر سامان‌دهی واحدهای استخراج ارز دیجیتال در استان، گفت: منطقی نیست در شرایطی که واحدهای تولیدی ما با کمبود برق و مشکلات ناشی از آن روبه‌رو هستند، عده‌ای از نعمت برق برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کنند.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه کمیسیون هماهنگی، برنامه‌ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، با تأکید بر اینکه هر گونه فعالیت اقتصادی باید با مجوز و در چارچوب قانون انجام شود، افزود: تاکنون هیچ پروانه بهره‌برداری برای استخراج ارز دیجیتال در استان صادر نشده و بر این اساس هرگونه فعالیتی در این حوزه غیرقانونی است.
 
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینر)، گفت: بعد از مهلت مقرر، هرگونه فعالیت غیرمجاز در این حوزه به منزله قاچاق بوده و با متخلفان برخورد می‌شود.
 
پورمحمدی افزود: کمیته پایش باید با اقداماتی نظیر رصد میزان مصرف برق مشترکان خانگی و صنعتی، فعالیت‌های غیرمجاز در این حوزه را شناسایی کنند.
 
استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این جلسه بر تعیین تکلیف کالای رسوب‌شده در انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی تأکید کرد و گفت: بسیاری از این کالاها به دلیل طولانی شدن روند رسیدگی، غیرقابل استفاده می‌شود.
 
پورمحمدی افزود: با توجه به اینکه برخی از این کالاها جزو کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در بازار است لازم است در رسیدگی به پرونده‌ها و تعیین تکلیف آنها از سوی دستگاه‌های مسئول تسریع شود.
 
وی همچنین با اشاره به آغاز اجرای طرح شناسه‌دار کردن گروه کالایی لوازم یدکی خودرو، بر دقت و حساسیت مجریان این طرح بویژه در سطح عرضه تأکید کرد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم در این جلسه از راه‌اندازی سامانه خوداظهاری دستگاه‌های تولید رمزارز (ماینر) در سایت بهین‌یاب خبر داد و گفت: متقاضیان استخراج ارز دیجیتال تا 5 اسفند مهلت دارند در این سایت ثبت‌نام و درخواست مجوز کنند.
 
حبیب امین‌زاده افزود: تاکنون 350 متقاضی در سطح استان برای اخذ شناسه یکتا برای 6850 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.
 
وی تصریح کرد: طبق قانون، فعالیت دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال تنها در شهرک‌های صنعتی، نیروگاه‌ها و مناطق آزاد مجاز است و تاکنون هیچ پروانه بهره‌برداری برای فعالیت متقاضیان این حوزه صادر نشده است.
 
امین‌زاده درخصوص طرح شناسه‌دار کردن گروه لوازم یدکی خودرو نیز گفت: این طرح شامل 17 قلم کالاست و واحدهای تولیدی ملزم به وارد کردن شناسه کالاهای تولیدی خود در سامانه الکترونیکی هستند.
 
در این جلسه موضوع تعیین تکلیف کالاهای رسوب‌شده در انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان بررسی شد.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 30 دي 1399
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی