Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
دوشنبه 30 فروردين 1400
En
تاریخ : يکشنبه 17 اسفند 1399
کد 3642

اولین جلسه قرارگاه پدافند پرتوی و شیمیایی در منطقه آزاد ارس تشکیل شد

اولین جلسه قرارگاه پدافند پرتوی و شیمیایی با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در منطقه آزاد ارس تشکیل شد.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در این جلسه با قدردانی از اقدامات انجام‌یافته در حوزه پدافند غیرعامل در منطقه آزاد ارس، گفت: انگیزه و اراده مدیران این منطقه برای اجرای الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل، موجب شد تا با همکاری و همدلی بتوانیم ساختار لازم را در منطقه ایجاد کنیم.

محمدباقر آقایی افزود: امیدواریم در آینده شاهد فعالیت چشم‌گیر منطقه آزاد ارس در حوزه پدافند غیرعامل باشیم و این منطقه برای تمامی مناطق مرزی و آزاد کشور الگو باشد.

وی با اشاره به اینکه تهدیدات امروزی به واسطه انسان‌ساز بودن آنها، علمی، ترکیبی و بسیار هوشمند هستند، افزود: مقابله با این تهدیدها نیز باید هوشمندانه و علمی باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی، رعایت الزامات پدافند غیرعامل در مناطق استراتژیک را ضروری خواند و گفت: دشمن مراکز ثقل حیاتی و اماکن حساس مهم و حفاظت شده را مورد هدف قرارمی‌دهد تا از این طریق کل سیستم و پیکره کشور را فلج کند و کشور قادر به ادامه فعالیت نباشد.

وی تاکید کرد: عصر کنونی، عصر آسیب‌پذیری است و با پیچیده شدن حیات شهری، از یک سو با مخاطرات طبیعی مواجه هستیم و از سوی دیگر با تهدیدهای غیرطبیعی و دائماً در معرض تهدید زندگی می کنیم؛ بنابراین برای اینکه بتوانیم از خود، خانواده، سرمایه ملی و زیرساخت‌های کشور حفاظت و صیانت کنیم لازم است آمادگی لازم برای شرایط بحرانی و حوادث غیرمترقبه داشته باشیم.

آقایی شرط لازم برای ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدها را داشتن آمادگی برای دفاع، برنامه‌ریزی و آموزش و تمرین و مهارت دانست و گفت: برای رسیدن به پایداری و ثبات امنیت و تحقق جامعه ایمن و تداوم خدمات‌رسانی، باید برنامه‌ریزی داشته باشیم، آموزش ببینیم و با اجرای رزمایش، مهارت‌های خود را بالا ببریم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به موقعیت مرزی شهرستان جلفا و تهدیدهای خاص و متناسب با موقعیت جغرافیایی این شهرستان، تاکید کرد: برای حفاظت از زیرساخت ها و سیستم دفاعی متناسب با این وضعیت نیازمند نظام طبقه‌بندی، ارزیابی زیرساخت‌ها، مهندسی تهدیدشناسی، تحمل‌سازی تهدید، ایجاد سامانه‌های رصد و پایش، تشخیص، کنترل و مدیریت تهدید و تحلیل دائمی دارایی‌ها و تهدیدها هستیم.

وی با اشاره به نقش کلیدی منطقه آزاد ارس با انبوهی از سرمایه‌های انسانی و زیرساخت های بسیار مهم و تاثیرگذار درمسیر شکوفایی منطقه و استان، گفت: این منطقه به لحاظ موقعیت سوق‌الجیشی بسیار حساس و قرار گرفتن در مرز، در معرض آسیب ها و تهدیدهای احتمالی از جمله تهدیدهای هسته‌ای و شیمیایی قرار دارد، لذا حفاظت و صیانت از این سرمایه های عظیم مادی و معنوی از مهمترین و اصلی‌ترین ماموریت‌های این منطقه است که با بهره‌گیری از فناوری پدافند غیرعامل باید در این زمینه اقدام شود.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 17 اسفند 1399
  • توسط - پدافند غیر عامل