Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
En
تاریخ : سه شنبه 22 تير 1400
کد 4406

استاندار آذربایجان شرقی:

مبارزه با قاچاق باید در بالاترین سطح انجام شود/ نظارت‌های مرزی افزایش یابد

استاندار آذربایجان شرقی بر جدیت، همکاری و هم‌افزایی همه مسئولان استان در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد و گفت: بر اساس تأکید رهبر معظم انقلاب، مبارزه با قاچاق باید در بالاترین سطح انجام شود و مسئولان باید سیاست‌هایی اتخاذ کنند که کسی جرأت ورود به این عرصه را نداشته باشد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گفت: بر اساس آمارهای جهانی، 95 درصد کالاهای قاچاق و مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود که حاکی از همت و جدیت کشورمان برای مبارزه بی‌امان با قاچاقچیان و تامین امنیت پایدار و گسترش صلح جهانی است.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورمان و قراگیری در مسیر ترانزیت مواد مخدر، گفت: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر، همه ساله ده‌ها شهید تقدیم می‌کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی و تبلیغات رسانه‌ای در حوزه مبارزه با قاچاق، اظهار داشت: در کنار توجه به این مهم، باید کیفیت تولیدات داخلی نیز افزایش یابد تا شاهد قطع وابستگی به محصولات وارداتی باشیم.
 
پورمحمدی با بیان اینکه خرید کالای خارجی، تزریق سم به بخش تولید کشور است، گفت: بهتر است که مردم برای رفع نیازهای خود از کالاهای باکیفیت تولید داخل استفاده کنند.
 
وی، شرایط کنونی کشور را به وضعیت سال‌های دفاع مقدس تشبیه کرد و گفت: برخی فشارهای کنونی، بسیار شدیدتر از جنگ تحمیلی است و لازم است با اتخاذ تدابیر مناسب و همراهی همیشگی مردم بتوانیم از این مقطع تاریخی نیز با موفقیت عبور کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به تأخیر در نصب دستگاه ایکس‌ری در پایانه مرزی نوردوز ابراز گلایه کرد و گفت: همدلی و همراهی موجود در استان باید در سطوح میانی نیز وجود داشته باشد و با تشکیل کمیته اقدام، این موضوع ظرف یک هفته آینده شفاف‌سازی و نهایی شود.
 
وی تأکید کرد: با توجه به محدودیت‌های نظارتی شدید در جنوب کشور، تمایل قاچاقچیان به مبادی مرزی استان بیشتر از گذشته است که باید تمامی تمهیدات لازم برای مقابله و برخورد با این افراد انجام شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین در واکنش به سفر برخی از هموطنان به کشورهای همسایه برای تزریق واکسن کرونا، گفت: اکثر این افراد از هموطنان جنوب کشور هستند که در کشورهای حاشیه خلیج فارس مشغول به کار می‌باشند و با توجه به اجباری بودن واکسیناسیون برای اشتغال، تعدادی از آنها از طریق مرزهای استان به کشورهای همسایه سفر می‌کنند.
 
جهانگیر اسکندرزاده، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، از جمع‌آوری کالاهای محرز قاچاق تا پایان شهریور ماه سال جاری خبر داد.

در این جلسه همچنین گزارش طرح شناسه کالا و شناسه رهگیری در حوزه لوازم خانگی و لوازم یدکی توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ارائه شد.

حبیب امین‌زاده اظهار داشت: در ماه‌های اخیر، لیست برندهای قاچاق اعلام شده و تا پایان تیرماه فرصت داده‌ایم که این اقلام از سطح بازار، جمع‌آوری شود و پس از این بازه زمانی با عرضه این کالاها برخورد می‌شود.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 22 تير 1400
  • توسط کاربر روابط عمومی