Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
شنبه 13 آذر 1400
En
تاریخ : چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد 4670

در جلسه شورای فنی استان مطرح شد:

انتقاد معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از روند سامان‌دهی مجموعه تاریخی مقبرة‌الشعرا

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از روند سامان‌دهی مجموعه تاریخی مقبرة‌الشعرای تبریز، گفت: متاسفانه زمانی که تصمیم به بازسازی و مرمت این مجموعه تاریخی گرفته شد به جای اینکه میراث فرهنگی متولی امور شود دستگاه‌های متعددی بدون تعهد خاصی پای کار آمدند.
جواد رحمتی در جلسه شورای فنی استان، افزود: در محوطه سازی این مجموعه خاکبرداری باید مناسب ابنیه تاریخی انجام می شد؛ ولی گودبرداری اشتباه موجب آسیب جدی به بنا و نفوذ آب به یادمان مقبرة‌الشعرا شد.
 
وی با گلایه از عملکرد شهرداری در پیرامون این مجموعه، گفت: متاسفانه ساخت هتل، ایجاد خیابان در شرق یادمان و صدور مجوز ایجاد دو برج در مجاورت این مجموعه انجام شده است.
 
رحمتی اظهار داشت: قرار بود با بازسازی و مرمت مجموعه تاریخی و فرهنگی مقبرةالشعرا، موزه قاجار نیز به این مجموعه بپیوندد تا یک سایت فرهنگی ایجاد شود.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید اشتباه‌های گذشته را جبران کرد، گفت: در معماری سنتی، محوربندی کار اساسی است و هندسه فضایی یکی از شاخصه های اساسی است که متاسفانه در این بازسازی و ساخت ساختمان جدید مورد توجه قرار نگرفته است.
 
وی با اشاره به اینکه مقبرةالشعرا در کنار امامزاده سیدحمزه قرار دارد، افزود: متاسفانه اوقاف نیز حسینیه‌ای دقیقا چسبیده به قسمت غرب مقبرةالشعرا احداث کرده؛ در حالیکه می شد با ترکیب این دو، یک مجموعه فرهنگی ایجاد کرد.
 
رحمتی ادامه داد: شهرداری تا کنون 23 میلیارد تومان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز 5 میلیارد تومان برای این مجموعه هزینه کرده‌اند؛ اما در حال حاضر فرهنگ و ارشاد اعتبار لازم برای اتمام پروژه را ندارد و شهرداری نیز تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد.
 
وی ادامه داد: ضلع شمالی یادمان برای حضور گردشگران آماده‌سازی شده، اما برای تکمیل مجموعه اعتبار قابل توجهی نیاز است که باید تعیین تکلیف شود.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 31 شهريور 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی