Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 3 بهمن 1400
En
تاریخ : سه شنبه 11 آبان 1400
کد 4857

در جلسه فوق‌العاده کارگروه آرد و نان استان مطرح شد:

تأکید استاندار آذربایجان شرقی بر سامان‌دهی وضعیت آرد و نان/ نارضایتی مردم قابل قبول نیست

استاندار آذربایجان شرقی، عدم نظارت مستمر، مداوم و تأثیرگذار را مهم‌ترین عامل نابسامانی وضعیت آرد و نان دانست و از دستگاه‌های مسئول خواست تا با ارزیابی دقیق وضع موجود و تشدید نظارت‌ها، زمینه تغییرات اساسی و جلب رضایت‌مندی مردم در این حوزه را فراهم کنند.
عابدین خرم در جلسه فوق‌العاده کارگروه آرد و نان استان که پس از بازدید میدانی وی از چند نانوایی در سطح تبریز تشکیل شد، با تأکید بر اینکه به صورت جدی پیگیر مسائل این حوزه خواهم بود، افزود: قابل قبول نیست که با وجود یارانه دولتی برای نان، شاهد نارضایتی و گلایه‌های مردم در این زمینه باشیم.
 
وی با اشاره به ساختار کارگروه آرد و نان استان و شهرستان‌ها، گفت: مدیریت این کارگروه‌ها همانند سابق ادامه می‌یابد؛ اما مسئولیت مستقیم در این حوزه برعهده فرمانداران است و فرمانداران باید درخصوص وضعیت این بخش پاسخگو باشند.
 
استاندار آذربایجان شرقی، عدم نظارت مستمر، مداوم و تأثیرگذار را مهم‌ترین عامل نابسامانی وضعیت آرد و نان دانست و گفت: نظارت‌ها در این حوزه سلیقه‌ای و ناکارآمد است و در نتیجه نمی‌توانیم از تأثیرگذاری نظارت‌ها اطمینان پیدا کنیم.
 
وی با تأکید بر اینکه نظارت‌ها باید روشن و شفاف باشد، افزود: نظارت و بازرسی موردی و تصادفی اثرگذار نیست و باید سازوکاری برای نظارت مستمر و مداوم ایجاد شود.
 
خرم همچنین از ناهماهنگی بین دستگاه‌های مسئول در این حوزه که موجب اجرایی نشدن تصمیمات می‌شود، انتقاد کرد و گفت: باید مشخص شود که سهل‌انگاری، ناهماهنگی و تصمیم‌گیری نادرست کدام مجموعه باعث بی‌تأثیر بودن اقدامات می‌شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی توزیع نامناسب نانوایی‌ها در مناطق مختلف، عدم رعایت قیمت‌گذاری مصوب و زمان‌بندی فعالیت نانوایی‌ها، عدم احراز صلاحیت در صدور پروانه فعالیت، کیفیت پایین نان در برخی نانوایی‌ها و نبود سامانه نظارتی را از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد.
 
وی با اشاره به اینکه نارضایتی از وضعیت نان در استان در حال افزایش است، از مدیران مسئول در این حوزه خواست تا با ارزیابی دقیق از وضع موجود و بازنگری در شیوه نظارت و بازرسی، زمینه تغییرات اساسی و جلب رضایت‌مندی مردم را فراهم کنند.
 
خرم تأکید کرد: دستگاه‌های مسئول گزارش عملکرد خود را در جلسه کارگروه آرد و نان که 15 روز بعد تشکیل می‌شود، ارائه خواهند کرد و تا آن زمان باید اصلاح و تغییر وضعیت موجود کاملاً قابل مشاهده باشد.
 
بهروز مهدوی، فرماندار تبریز هم در این جلسه با بیان برخی از مشکلات آرد و نان از قبیل توزیع نامناسب نانوایی‌ها در سطح شهر، عدم نظارت کافی بر قیمت‌گذاری و بهداشت نانوایی‌ها و فروش آرد یارانه‌ای، بر تشدید نظارت‌ها در این حوزه تأکید کرد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز از انجام بیش از 7800 مورد بازرسی از نانوایی‌های استان در 7 ماه گذشته خبر داد و گفت: در این بازرسی‌ها، 1612 پرونده تخلف تشکیل شده است.
 
غلامعلی راستی با بیان اینکه بخشی از مشکلات حوزه آرد و نان در سال‌های گذشته مرتفع شده است، افزود: برای حل تمام مشکلات و سامان‌دهی این حوزه، باید نظارت‌ها را بیشتر کنیم.
 
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان هم با اشاره به فعالیت حدود 2200 واحد نانوایی در شهر تبریز، گفت: در حال حاضر با توجه به نرخ آرد تحویلی به نانوایی‌ها، چهار نوع قیمت نان داریم.
 
فریدون ابوالحسن‌زاده از تشکیل کمیته پایش آرد و نان از سال 1398 خبر داد و گفت: نمایندگان دستگاه‌های مسئول در این کمیته وضعیت تک‌تک نانوایی‌ها را بررسی و متناسب با نیاز، سهمیه آرد آنها را تعیین می‌کنند.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 11 آبان 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی