Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
چهارشنبه 4 خرداد 1401
En
تاریخ : پنجشنبه 13 آبان 1400
کد 4864

استاندار آذربایجان شرقی:

واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مکمل یکدیگر هستند/ نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌ها افزایش یابد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به روند افزایشی آمارهای کرونا در کشور و استان، گفت: واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مکمل یکدیگر هستند و تزریق واکسن نباید موجب عادی‌انگاری و عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی شود.
عابدین خرم در چهل و دومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، با گرامی‌داشت 13 آبان، روز مبارزه با استکبار جهانی، گفت: 13 آبان نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است و هریک از رویدادهای مهم این روز، در اعتلای ارزش‌های انقلاب نقش مهمی داشته‌اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه آمارهای کرونا در کشور و استان رو به افزایش است، گفت: مهم‌ترین عامل این افزایش، عادی‌انگاری، عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها و کاهش نظارت‌هاست.

خرم افزود: واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مکمل یکدیگر هستند و انتظار این است که با افزایش میزان واکسیناسیون، شاهد کاهش آمارها باشیم.

وی با تأکید بر اینکه برای ایجاد ایمنی در جامعه، باید 85 درصد جمعیت واکسینه شوند، افزود: در کنار واکسیناسیون، اگر شیوه‌نامه‌ها رعایت نشود، تأثیر واکسن نیز کاهش می‌یابد و این شبهه در اذهان به وجود می‌آید که واکسن، بی‌تأثیر است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تأمین واکسن یکی از دستاوردهای بزرگ دولت سیزدهم بوده است، افزود: خوشبختانه هیچ کمبودی در حوزه واکسن نداریم و باید تلاش کنیم تا میزان واکسیناسیون جمعیت استان به حد مطلوب برسد.

وی تأکید کرد: نخبگان و رسانه‌ها نیز همچنان نسبت به عواقب عادی‌انگاری و عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی کنند.

خرم، تشدید نظارت‌ها در اماکن عمومی را نیز از مهم‌ترین الزامات مقابله با کرونا عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های مسئول در حوزه مأموریت خود نظارت‌ها را افزایش دهند و دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم نحوه نظارت آنها را ارزیابی کند.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: با توجه به تأکید رئیس جمهور بر فعال کردن آموزش حضوری، تمهیدات لازم برای تحقق این موضوع با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها پیش‌بینی شود.

وی افزود: خوشبختانه آموزش و پرورش استان اقدامات خوبی انجام داده و برای بازگشایی مدارس آمادگی کامل دارد؛ دانشگاه‌ها هم باید کمیته بازگشایی را فعال و برای وضعیت‌های مختلف راهکارهای لازم را پیش‌بینی کنند.

خرم با اشاره به اینکه نهادهای نظامی و انتظامی تجربه خوبی درخصوص فعالیت آموزشگاه‌ها در دوران کرونا دارند، گفت: با وجود اینکه هیچ آموزشگاه نظامی در این دوران تعطیل نبود، اما میزان ابتلا در کمترین حد ممکن بود و حتی یک مورد فوتی هم ثبت نشد؛ بنابراین از این تجربیات هم باید استفاده شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر تداوم طرح شهید سلیمانی در حوزه بیماریابی، مداخلات جامعه‌محور در حوزه شناسایی خوشه‌های بیماری، اعمال محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، نظارت ویژه بر وضعیت دانشگاه‌ها و مدارس و توجیه و آگاه‌سازی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان و برخورد جدی با مراکزی که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند تأکید کرد.

وی همچنین با قدردانی از تلاش‌ها و خدمات اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا بویژه کادر بهداشت و درمان و همچنین دکتر پورمحمدی استاندار سابق و دکتر صومی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یاد و خاطره مرحوم علیار راستگو را نیز گرامی داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه گزارشی از روند واکسیناسیون کرونا در استان ارائه کرد و گفت: 69 درصد کل جمعیت استان، دوز اول و 62 درصد، دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

بهمن نقی‌پور درخصوص روند شیوع کرونا در استان نیز گفت: در حال حاضر 875 بیمار مبتلا به کرونا در استان بستری هستند که 237 نفر از آنان تحت مراقبت‌های ویژه هستند.

وی با اشاره به اینکه 2 شهرستان استان در وضعیت قرمز و 4 شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند، افزود: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود موج ششم کرونا طولانی‌تر و میزان مبتلایان در آن بیشتر از موج‌های قبلی باشد، بنابراین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کنار افزایش نرخ واکسیناسیون ضروری است.

در این جلسه رئیس دانشگاه تبریز درخصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی و آموزش حضوری دانشجویان و مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی درخصوص تهمیدات لازم برای بازگشایی مدارس به ارائه گزارش پرداختند.

فرمانداران مرند و جلفا هم در ارتباط تصویری با این جلسه، گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای کنترل بیماری کرونا در این دو شهرستان که در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، ارائه کردند.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 13 آبان 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی