Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401
En
تاریخ : دوشنبه 24 آبان 1400
کد 4910

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی تأکید کرد:

تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، لازمه رفع محدودیت‌های کرونایی

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به طرح مدیریت هوشمند کرونا، گفت: با آغاز رفع محدودیت‌های کرونایی، نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید افزایش یافته و عادی‌انگاری در جامعه اتفاق نیفتد.
بدر شکوهی در جلسه کمیته نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا، با ابراز خرسندی از روند نزولی تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در استان، گفت: این وضعیت شکننده است و باید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سطح جامعه به مرحله تثبیت بیماری برسیم.

وی افزود: سیاست ستاد ملی مقابله با کرونا، رفع تدریجی و هوشمندانه بخش قابل توجهی از محدودیت‌های اجتماعی است که لازمه این امر، تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از عادی‌انگاری است.

شکوهی، روند نزولی میزان رعایت شیوه‌نامه‌ها در برخی اماکن عمومی را نگران‌کننده دانست و گفت: رفع محدودیت‌ها نباید زمینه عادی‌انگاری را ایجاد کنند که رسانه‌ها در این زمینه نقش بزرگی بر عهده دارند.

دبیر کمیته نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا همچنین افزایش میزان واکسیناسیون تا 85 درصد را از جمله راهکارهای ضروری برای تثبیت وضعیت کرونا عنوان کرد و گفت: کمیته نظارت با تشکیل جلسات مستمر، میزان رعایت شیوه‌نامه‌ها را رصد کرده و این حساسیت را به افکار عمومی منتقل خواهد کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه از روند نزولی تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در استان خبر داد و گفت: با وجود این روند، آذربایجان شرقی همچنان جزو استان‌های با فوتی بالاست.

عباسعلی درستی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی از نظر میزان واکسیناسیون، رتبه دوم کشور را دارد، افزود: 71 درصد از کل جمعیت استان و 87 درصد از جمعیت بالای 12 سال، حداقل یک دوز و 57 درصد از کل جمعیت و 70 درصد از جمعیت بالای 12 سال هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که همه این ارقام، از متوسط کشوری بالاتر است.

وی با اشاره به تصویب طرح مدیریت هوشمند کرونا که با مسئولیت وزارت کشور، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اجرا خواهد شد، افزود: کمیته نظارت در روند اجرای این طرح نقش ویژه‌ای خواهد داشت.

درستی با بیان اینکه با اجرای این طرح، محدودیت‌های کرونایی به تدریج رفع خواهد شد، افزود: برای رفع محدودیت‌ها، 7 شرط در این طرح پیش‌بینی شده است که شامل تزریق واکسن، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، رعایت ظرفیت فضا، تهویه مناسب، در دسترس بودن مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدایی محیط می‌باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی نیز گفت: تهدیدها در حوزه زیستی، مدرن هستند و مقابله با آنها باید علمی و فناورانه باشد؛ لذا تیم‌های تخصصی باید بر روند مقابله با بیماری و رعایت شیوه‌نامه‌ها نظارت داشته باشند.

محمدباقر آقایی افزود: هرچند وضعیت بیماری کرونا رو به بهبود است، اما با توجه به اینکه رفتار این ویروس، ناشناخته است، همچنان باید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی جدی گرفته شود.

 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 24 آبان 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی