Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
شنبه 13 آذر 1400
En
تاریخ : سه شنبه 25 آبان 1400
کد 4920

جلسه پدافند غیرعامل در مجتمع مس سونگون برگزار شد

جلسه پدافند غیرعامل با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استان آذربایجان‌شرقی و مدیرعامل مجتمع مس سونگون در این مجتمع تشکیل شد.
محمدباقر آقایی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در این جلسه اظهار داشت: تهدیدات امروزی به واسطه انسان‌ساز بودن بسیار هوشمند، به‌روز  و ترکیبی شده‌ و جنگ‌های طول تاریخ نشان‌دهنده ضرورت آمادگی برای شرایط بحرانی است.

وی گفت: امروزه رعایت الزامات پدافند غیرعامل در مناطق استراتژیک به دلیل هدف قراردادن مراکز ثقل (حیاتی، حساس، مهم و حفاظت‌شده) توسط دشمن، بسیار ضروری است و باید شیوه‌های مقابله با انواع تهدیدات، به‌روز شده و توانایی مقابله با تهدید دشمن را داشته باشیم.

آقایی افزود: تداوم فعالیت‌های ضروری در مواقع بحران از اهداف پدافند غیرعامل بوده و از عوامل پدافند غیرعامل مجتمع، انتظار داریم تا برنامه‌ریزی لازم را در حوزه پدافند غیرعامل داشته و برای مقابله با تهدیدات در راستای نیل به نقطه بازدارندگی آماده شوند.

وی خاطرنشان کرد: آسیب‌شناسی یکی از اصول مهم در مفاهیم پدافند غیرعامل بوده و خروجی بررسی‌های صورت گرفته باید منجر به لیست آسیب‌ها و اقدامات لازم برای کاهش این آسیب‌ها باشد.

آقایی ادامه داد: در همین راستا براساس ظرفیت‌های موجود و فعالیت‌های کمیته پدافند غیرعامل این مجموعه، می‌بایست در مدت چند سال نقاط آسیب‌پذیر را از بین برد.

وی اظهار داشت: استفاده از حفریات زیرزمینی به عنوان سازه پدافند غیرعامل مستحکم و مطمئن بمنظور بهره‌برداری در مواقع خطر از اهداف پدافند غیرعامل است. چرا که استفاده از فضاهای زیرزمینی مزایایی از جمله ایمنی مناسب در مقابل حوادث طبیعی و حملات هوایی، امنیت در برابر خرابکاری، پایین بودن هزینه‌های اولیه و ... دارد.

آقایی تاکید کرد: سازه‌های پدافند غیرعامل نقش مهمی در امنیت کشور دارند و انتظار می‌رود معدن مس سونگون این سازه‌ها را مستحکم کرده و حفظ نمایند تا در شرایط بحرانی و اضطراری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بیات ماکو، مدیرعامل مس سونگون نیز گفت: برای صیانت از منابع موجود در مقابل تهدیدات دشمنان، پدافند غیرعامل با رویکرد صلح آمیز و اقدام غیرمسلحانه ایجاد شد.

وی اعلام آمادگی کرد اصول و الزامات پدافند غیرعامل را با مطالعه طرح جامع پدافند غیرعامل در معدن عملیاتی و اجرایی کنند.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 25 آبان 1400
  • توسط - پدافند غیر عامل