يکشنبه 14 خرداد 1402
تاریخ : چهارشنبه 26 آبان 1400
کد 4922

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد:

استفاده از ظرفیت بسیج برای افزایش واکسیناسیون کرونا/ تشدید نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه افزایش واکسیناسیون، یکی از عوامل کنترل کرونا است، گفت: اقداماتی که با اجرای طرح شهید سلیمانی در استان انجام شد بسیار موثر بود و باید با استفاده تجربه این طرح و ظرفیت بسیج، برای شناسایی و اقناع افرادی که واکسن نزده‌اند استفاده کنیم.
عابدین خرّم در چهل و سومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، با قدردانی از زحمات شبانه‌روزی کادر درمان که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، اظهار داشت: با توجه به شیب نزولی شیوع بیماری، ضروری است برای تثبیت این وضعیت و جلوگیری از عادی انگاری در جامعه اقدامات فرهنگی، اجتماعی و تبلیغاتی با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و صداوسیما انجام شود.

وی گفت: متاسفانه برخی افراد که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی سهل‌انگاری می‌کنند؛ درحالیکه متخصصان معتقدند علاوه بر زدن واکسن، باید فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک هم رعایت شود.
 
خرّم با اشاره به اینکه کسانی که واکسن نمی زنند در واقع حقوق دیگران را رعایت نمی کنند، افزود: یکی از عوامل گسترش کرونا، عدم واکسیناسیون است که این موضوع باید از طریق رسانه ها مطرح و آگاه سازی شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: اقداماتی که با اجرای طرح شهید سلیمانی در استان انجام شد بسیار موثر بود و باید از ظرفیت بسیج در راستای شناسایی و اقناع افرادی که واکسن نزده اند به صورت محله به محله بهره مند شد.
 
خّرم اضافه کرد: متاسفانه براساس آمار ارایه شده، رعایت شیوه نامه های بهداشتی در اماکن ورزشی، آرامستان ها، نانوایی ها، بانک ها و مراکز خرید نسبت به سایر مراکز پایین تر است.
 
وی تاکید کرد: اداره کل ورزش و جوانان باید به صورت جدی نسبت به رصد اماکن ورزشی دولتی و خصوصی اقدام کند و در آرامستان ها و پایانه های حمل و نقل نیز تذکرات لازم برای رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک به صورت عمومی اعلام شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین در خصوص فعالیت قهوه خانه ها و مراکز توزیع قلیان، گفت: براساس قانون، فعالیت قهوه خانه ها قبل از شیوع کرونا هم ممنوع شده و اتحادیه ها باید به وظایف قانونی خود عمل کنند.
 
وی ادامه داد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراکزدرمانی، داروخانه ها، مطب های پزشکان و بیمارستان ها نیز به صورت جدی پیگیری شود.
 
خرّم با تاکید بر اینکه تنها راه پیشگیری از موج ششم بیماری، افزایش واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی است، گفت: مراکزی که عامل گسترش آلودگی و بیماری هستند باید شناسایی و نظارت در آنها افزایش یابد.
 
وی  خاطرنشان کرد: میزان فوتی های کرونا در استان حدود یک چهارم کاهش یافته؛ ولی این میزان هم قابل قبول نیست و باید تلاش کنیم این رقم به صفر برسد.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین از مردم استان خواست شکایت های خود درخصوص عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی در اماکن عمومی را به شماره تلفن 190 اعلام کنند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه 733 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند، گفت: در 24 ساعت گذشته 134 بیمار کرونایی بستری و 9 نفر نیز جان خود را از دست دادند.
 
بهمن نقی پور با اشاره به اینکه شهرستان های جلفا و مرند در وضعیت قرمز قرار دارند، افزود: از لحاظ رنگ بندی کرونایی 2 شهرستان در وضعیت نارنجی، 12 شهرستان در وضعیت زرد و 5 شهرستان نیز آبی است.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر 71 درصد جمعیت کل استان واکسن نوبت اول و 58 درصد نوبت دوم و 1.5 درصد نیز نوبت سوم را دریافت کرده اند.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی و دبیر کمیته نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا نیز در این جلسه با اشاره به آمار بازرسی از صنوف در هفت ماهه امسال، گفت: 27 هزار و 880 بازدید تیم های مشترک، 251 هزار و 882 بازدید توسط بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای انجام شده است.
 
بدر شکوهی افزود: در مجموع 967 واحد پلمپ، 56 هزار و 375 واحد تذکر دریافت کردند و با 4 هزار و 950 واحد نیز طبق مقررات و قوانین برخورد شده است.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 26 آبان 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی