Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 3 بهمن 1400
En
تاریخ : پنجشنبه 11 آذر 1400
کد 5007

فرماندار مراغه بر توسعه فضاهای ورزشی در قطب سپک تاکرای کشور تاکید کرد

فرماندار ویژه مراغه با تاکید بر توسعه فضاهای ورزشی مناسب سپک تاکرا در این شهر، گفت: شرکت ۱۸۰ ورزشکار از ۱۷ استان کشور در مسابقات سپک تاکرای بانوان زمینه ساز معرفی و شناساندن بیشتر این شهر به عنوان قطب این رشته نوپای ورزشی در سطح کشور است.

سیدعلی موسوی در آیین افتتاحیه مسابقات کشوری سپک تاکرای بانوان در سالن حجاب مراغه افزود: این شهرستان در سال های اخیر همواره از قدرت های برتر ورزشی در آذربایجان شرقی و کشور بوده و برگزاری رویدادهای ورزشی موجب توسعه ورزش قهرمانی در این خطه مستعد خواهد شد.

فرماندار ویژه شهرستان مراغه گفت: برگزاری مسابقات به میزبانی این شهرستان به عنوان قطب سپک تاکرای کشور، زمینه سازشکوفایی استعدادهای ناب این رشته ورزشی خواهد بود.

وی اضافه کرد: مراغه با قدمتی به بلندای تاریخ و تمدنی بزرگ، روزگاری پایتخت کشورمان ایران بوده و زمانی که کتاب سوزان‌ در حمله مغولان و در حال از بین بردن‌تمدن بود، مراغه به کوشش اندیشمندی چون خواجه نصیر به مهد تمدنی با حضور دانشمندان بزرگ تبدیل شد.

فرماندار با اشاره به جایگاه بانوان در عرصه علم و فرهنگ گفت: اولین مدرسه دخترانه جهان به کوشش خواجه نصیر در زمان ایلخانان مغول ساخته شده است.

وی افزود: مراغه به عنوان یکی از پنج مرکز و بهشت فسیل دنیا بوده و دارای صدها اثر تاریخی به جای مانده از دوران  اوراتوییان تا دوران معاصر است.

موسوی با توصیه به ورزشکاران اضافه کرد: کسانی در ورزش ماندگار شدند که در کنار قهرمانی پهلوان بوده اند و این روحیه را سرلوحه خود قرار داده اند.

رئیس اداره ورزش و جوانان مراغه گفت: این شهرستان قطب ورزش سپک تاکرای کشور است اما  تاکنون زیرساخت مناسبی برای بهره مندی از این ورزش را در این شهرستان فراهم نساخته ایم.

مهدی نوایی افزود: با وجود حضور در تیم های ملی و افتخار آفرینی چندین ورزشکار فعال در رشته ورزشی سپک تاکرا در این شهرستان، ظرفیت مناسبی برای ایجاد و احداث خانه سپک تاکرا در این شهرستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سه زروخانه در این شهرستان وجود دارد ادامه داد: برای این منظور با همراهی شورای اسلامی شهر مراغه، زمین مناسبی می تواند در اختیار هیئت انجمن های ورزشی برای احداث خانه سپک تاکرا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در طول چهار سال گذشته ۴۸ رویداد کشوری در این شهرستان برگزار شده است و امروز با بهبود وضعیت کرونایی شاهد حضور ۱۷ تیم از استان های مختلف در مسابقات سپک تاکرای بانوان کشور هستیم.

رئیس هیئت انجمن های ورزشی آذربایجان شرقی نیز گفت: مراغه هم اکنون قطب سپک تاکرای استان و  کشور بوده است.

علی حسن پور افزود: ورزشکاران مراغه ای در سال های اخیر با کسب مقام های جهانی و حضور در اردوهای تیم های ملی سپک تاکرا موجب افتخار استان و منطقه شده اند.

وی ادامه داد:مراغه به عنوان قطب سپک تاکرای کشور باید دارای سالن و خانه تخصصی برای فعالیت ورزشکاران مستعد این رشته ورزشی باشد.

وی اضافه کرد: هم اکنون هیئت انجمن های ورزشی آذربایجان شرقی در قالب ۲۱ کمیته و ۷۰ رشته فعالیت می کنند و تاکید این هیئت بر برگزاری بیشتر رقابت های ورزشی در شهرستان هاست.

معاون امور بانوان اداره کل ورزش اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: امسال در بخش بانوان، چندین رقابت مختلف کشوری در بخش بانوان توسط هیئت های انجمن های ورزشی این استان برگزار شده است.

لیلا جاویدان افزود: برگزاری مسابقات مختلف ورزشی تجربه ای برای ترویج سبک زندگی و کسب موفقیت های اجتماعی در جامعه است.

رئیس کمیته سپک تاکرای آذربایجان شرقی نیز گفت:  با وجود شرایط کرونایی در ۲ سال اخیر، فعالیت ورزشکاران مراغه ای در رشته سپک تاکرا تعطیل نشده است.

غلامرضا عبدی افزود: حضور ورزشکاران مستعد سپک تاکرا در اردوهای تیم ملی و نیز مسابقات جهانی با افتخار آفرینی همراه بوده است.

وی تاکید کرد: زمین اختصاصی برای سپک‌تاکرا در این شهرستان اختصاص یابد تا شاهد شکوفایی استعدادهای این رشته مراغه به عنوان قطب این ورزش باشیم.

در این مراسم با تاکید فرماندار مراغه و با درخواست مسئولان ورزش استان و شهرستان، اعضای شورای شهر مراغه با اختصاص زمین مناسب برای احداث خانه سپک تاکرا در این شهرستان موافقت کردند.

مسابقات قهرمانی سپک‌تاکرای بانوان کشور از امروز چهارشنبه در سالن حجاب شهرستان مراغه آغاز شد و تا یازدهم آذر ادامه خواهد داشت.

۱۷ تیم از استان‌های اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، کرمانشاه، مازندران، قم، کرمان، تهران، زنجان، اردبیل، لرستان، هرمزگان، گلستان، آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند.
 

  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 11 آذر 1400
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه