Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 3 بهمن 1400
En
تاریخ : شنبه 13 آذر 1400
کد 5014

فرماندار مراغه بر اشتغال توانجویان و مناسب سازی اماکن عمومی تاکید کرد

فرماندار ویژه شهرستان مراغه گفت: اشتغال توانجویان و مناسب سازی اماکن عمومی به عنوان مهم ترین دغدغه های جامعه معلولان مورد توجه نهادهای متولی امر قرار گیرد.

سیدعلی موسوی در همایش گرامیداشت روز جهانی معلولان در سالن عبدالقادر مراغی افزود: با توجه به اینکه توانجویان بخش مهمی از جامعه را به خود اختصاص می دهند باید هرگونه تبعیض در اشتغال آنان در جامعه مرتفع شود.

وی ادامه داد: اشتغال توانجویان و رفع مشکلات معیشتی این قشر از جامعه زمینه ساز کاهش آسیب های فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.

وی اضافه کرد: متاسفانه تاکنون سهم سه درصدی اشتغال توانجویان براساس قانون، در ادارات و نهادها محقق نشده است و باید برای تحقق این مصوبه قانونی در نهادهای دولتی و خصوصی اهتمام لازم انجام شود.

موسوی گفت: در صورت عمل به قوانین حمایت از توانجویان، شاهد کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی این قشر آسیب پذیر جامعه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیشتر ادارات این شهرستان برای استفاده توانجویان مناسب سازی شده است، افزود: با این وجود مناسب سازی معابر عمومی به ویژه خیابان ها مورد توجه شهرداری قرار گیرد.

فرماندار مراغه همچنین در ارائه مجوز پایان کار به اماکن مسکونی، بر رعایت مناسب سازی برای تسهیل در تردد توانجویان تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای رفع مشکل اشتغال توانجویان نیز واحدهای صنعتی و تولیدی می توانند با بهره گیری از تسهیلات ویژه و حمایتی، از ظرفیت توانجویان استفاده کنند.

وی افزود: وجود نخبگان و چهره های شاخص در کشورمان و نیز در سطح جهان که دارای مشکلات حرکتی و جسمی بوده اند، نشان می دهد که برخی محدودیت ها مانع از رشد و پیشرفت نخواهد بود.

رئیس اداره بهزیستی مراغه نیز گفت: هم اکنون ۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر زیرپوشش خدمات توانبخشی، پیشگیری و امور اجتماعی بهزیستی این شهرستان قرار دارند.

جباری افزود: در حال حاضر ۵۲۰۰ نفر دارای معلولیت های جشمی و حرکتی از خدمات مستمری توانبخشی بهزیستی در این شهرستان بهره می برند.

وی ادامه داد: همچنین ۴۵۰ نفر از بیماران دارای مشکلات روانی، سالمندان و بانوان در مراکز شبانه روزی و ۲۴۲ نفر نیز در مراکز روزانه توابشخی نگهداری می شوند.

وی اعلام کرد: در این شهرستان ۸۰ نفر از توانجویان دچار ضایعات نخاعی حق پرستاری و نیز ۲۵۰ توانجوی دارای مشکلات ذهنی و حرکتی از بهزیشتی حق پرستاری خانواده محور دریافت می کنند.

جباری گفت: ۱۲۰۰ توانجو با مشکلات ذهنی و حرکتی این شهرستان در نوبت دریافت مستمری توانبخشی قرار دارند که باید با تخصیص بودجه لازم تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: تاکنون  ۸.۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زا به توانجویان و شهریه ۱۵۵ دانشجوی زیرپوشش این نهاد نیز در سال جاری پرداخت شده است.

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان مراغه نیز گفت: انتظار جامعه معلولان مناسب سازی اماکن عمومی به ویژه تسهیل در استفاده توانجویان از امکانات شهری به ویژه ناوگان حمل و نقل عمومی است.

محمد طهماسبی افزود: همچنین مسئولان کشوری و شهرستانی اقدام به حمایت از توانجویان برای بهره مندی آنان از طرح جهش تولید مسکن کنند.

در این همایش از برگزیدگان جامعه معلولان شهرستان مراغه تجلیل شد.
 

فرماندار مراغه بر اشتغال توانجویان و مناسب سازی اماکن عمومی تاکید کرد

فرماندار مراغه بر اشتغال توانجویان و مناسب سازی اماکن عمومی تاکید کرد

  • نوشته شده
  • در شنبه 13 آذر 1400
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه