Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 3 بهمن 1400
En
تاریخ : يکشنبه 21 آذر 1400
کد 5050

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی:

توانمندسازی ساکنان مناطق حاشیه‌نشین، رویکرد طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی گفت: که در چند سال اخیر اقدامات موثری در این راستا انجام شده است.
بدر شکوهی در بیست و نهمین جلسه هیات اندیشه ورز استان که در دانشگاه تبریز برگزار شد، افزود: پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی، طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با محوریت وزارت کشور و مسئولیت سازمان امور اجتماعی اجرا شده و اقدامات موثری از قبیل راه‌اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی به منظور ارتقای کیفیت زندگی ساکنان محلات حاشیه‌نشین انجام شده است.
 
وی تاکید کرد: سکونت‌گاه‌های غیررسمی و مناطق حاشیه نشین یک چالش جدی در اغلب کشورهای در حال توسعه است که از دل ناکارآمدی نظام سیاست‌گذاری و برنامه ریزی در سطوح ملی و منطقه ای بازتولید می شود.
 
شکوهی با اشاره به ویژگی‌های این مناطق، گفت: این مناطق به دلیل فقدان رسمیت، نقصان جدی در ارائه خدمات شهری و بی نظمی و آسیب پذیری کالبدی، دارای سطح نازلی از شاخص های اجتماعی و فرهنگی هستند.
 
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی همچنین رسالت هیات اندیشه ورز استان را بررسی آسیب های اجتماعی مبتلابه استان و ارائه راه حل ها و راهکارهای علمی و عملی برای مداخله و مواجهه منطقی با آنها عنوان کرد و ایده پردازی و نظریه پردازی در حوزه مسائل اجتماعی و ایجاد ارتباط منطقی در بین جامعه فکری و دستگاه‌های اجرایی را از وظایف این هیات برشمرد.
 
دکتر اصغر ایزدی جیران، استادیار مردم‌شناسی دانشگاه تبریز هم در این جلسه به ارائه گزارش عملی با موضوع «پژوهشی مردم شناختی در یکی از محله های حاشیه نشین تبریز» پرداخت.
 
وی با تمرکز بر بسترهای موثر بر تهدید سلامتی جسمانی، روانی و اجتماعی مردمان حاشیه نشین تبریز، یافته های توصیفی و تحلیلی خود را در خصوص کالبد فیزیکی، اقتصاد مبتنی بر جمع آوری زباله، اجتماع طایفه محور و تضادهای فرهنگی سنتی روستایی و فرهنگ مدرن شهری ارایه داد.
 
دکتر نرگس ریاضی، معاون مدیرکل پایش و رصد اجتماعی وزارت کشور نیز در این نشست، ضمن تقدیر از برگزاری منظم و علمی نشست های اندیشه ورز استان،  کامل و جامع بودن و پیگیری‌های جدی را از ویژگی های این نشست ها عنوان کرد.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 21 آذر 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی