Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
دوشنبه 24 مرداد 1401
En
تاریخ : چهارشنبه 15 دي 1400
کد 5183

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

برای ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه مدون داریم/ هیچ مشکل استانی برای صادرات نباید داشته باشیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه استان در بحث دیپلماسی اقتصادی کاملاً فعال خواهد بود، افزود: برای ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه مدون داریم.
محمد کلامی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان، اظهار داشت: شناسایی بازارهای هدف یکی از مولفه‌های مهم برنامه صادراتی استان است که اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در این زمینه نقش بسزایی بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات حوزه صادرات مربوط به استان و برخی در سطح ملی است، گفت: در سطح استانی، به هیچ عنوان نباید مانع و مشکلی برای صادرکنندگان ایجاد شود.

کلامی با تأکید بر احصای فرایندها و کاهش زمان ارائه خدمات به صادرکنندگان از سوی دستگاه‌های مسئول، افزود: با کسانی که در استان برای صادرات مشکل ایجاد می‌کنند باید برخورد شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی خطاب به مدیران دستگاه‌های اقتصادی استان تصریح کرد: شرایط استان برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید سهل‌تر از استان‌های دیگر باشد.

وی همچنین با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان، گفت: این سفر فرصت مغتنمی برای انتقال مسائل و مشکلات حوزه تولید و صادرات به دولت و جذب اعتبارات مناسب در این حوزه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی هم در این جلسه گفت: پیش‌بینی صادرات استان در سال جاری یک میلیارد و 800 میلیون دلار بود که در 9 ماهه نخست سال، یک میلیارد و 231 میلیون دلار تحقق یافته است.

غلامعلی راستی افزود: محصولات پتروشیمی، کشاورزی و صنایع غذایی، معدنی و صنعتی عمده‌ترین محصولات صادراتی استان و کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان، آذربایجان، پاکستان، گرجستان، بلغارستان و امارات نیز کشورهای اصلی هدف صادرات استان هستند.

وی همچنین از صدور 1731 فقره کارت بازرگانی در استان در سال جاری خبر داد و گفت: 370 صادرکننده در استان فعالیت می‌کنند که 6 نفر از آنان در سال جاری به عنوان صادرکننده نمونه ملی انتخاب شده‌اند و آذربایجان شرقی نیز از نظر صادرات در رتبه 6 کشور قرار دارد.

تعدادی از صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی و مدیران اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز هم در این جلسه به طرح مسائل و مشکلات حوزه تولید و صادرات پرداختند.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 15 دي 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی