Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
پنجشنبه 7 بهمن 1400
En
تاریخ : يکشنبه 19 دي 1400
کد 5209

با تشکیل ستاد به ریاست استاندار؛

گام نخست برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی

ستاد جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استان آذربایجان شرقی به منظور تسهیل و رفع موانع و مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری به ریاست استاندار و عضویت دستگاه‌های مسئول در این حوزه تشکیل شد.
استاندار آذربایجان شرقی در نخستین جلسه این ستاد، تأکید کرد: در راستای جذب سرمایه‌گذاری، چند پنجره واحد در استان فعال هستند که اثربخشی لازم و کافی را ندارند و با تشکیل این ستاد انتظار می‌رود راهکارهای اساسی و عملی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری پیش‌بینی و عملیاتی شود.
 
عابدین خرّم اظهار داشت: مدیران دستگاه‌های استانی باید با ریسک‌پذیری به هر شکل ممکن، آمادگی فراهم کردن فضایی کاملا امن و جذاب برای سرمایه‌گذاری را داشته باشند.
 
وی، بهره‌وری و رشد اقتصادی پایین استان را نتیجه مشکلات حوزه سرمایه‌گذاری دانست و گفت: هیچ کاری برای من مهم‌تر و بااولویت‌تر از ایجاد محیط مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری نیست.
 
استاندار آذربایجان شرقی افزود: تأکید رئیس جمهور بر این است که مهم‌ترین اولویت استانداران بعد از ایجاد امنیت، بحث سرمایه‌گذاری باشد؛ در این زمینه، اختیارات لازم به استانداران تفویض شده و نتیجه آن رشد اقتصادی، رفع بیکاری، افزایش بهره‌وری و ایجاد اشتغال خواهد بود.
 
وی با اشاره به اینکه شهر تبریز، عامل اصلی توسعه در استان است، افزود: متاسفانه بحث سرمایه‌گذاری در این شهر در سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته و برای جبران این عقب‌ماندگی از شهرداری تبریز خواسته‌ایم تا برنامه‌های توسعه و سرمایه‌گذاری را اعلام کند.
 
خرّم با تاکید بر ایجاد کمیته‌های تخصصی ذیل ستاد سرمایه‌گذاری، گفت: باید کمیته ویژه‌ای برای توسعه شهرهای بزرگ استان که ظرفیت‌های مناسبی برای رشد اقتصادی دارند، تشکیل شود.
 
وی با تاکید بر اینکه باید از کلی‌گویی پرهیز کنیم، افزود: ظرفیت‌های موجود استان در حوزه‌های مختلف و همچنین چشم‌انداز توسعه استان بر اساس سند آمایش برای سرمایه‌گذاران معرفی شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که مدیران باید ریسک‌پذیر بوده و تصمیم‌گیر و جهادی باشند، اضافه کرد: هیچ مدیری برای انجام وظایف محوله خود قابل پیگرد نیست؛ مدیران باید برنامه‌های خود را که افق توسعه استان را نشان می‌دهد آماده کنند و موانع را نیز اعلام کنند.
 
وی با اشاره به ضرورت برقراری دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه، افزود: در دولت سیزدهم، مسئولیت مستقیم جذب سرمایه‌گذاران خارجی با سفراست و از این رو با سفیران ایران در کشورهای همسایه، ارتباط‌های مستمری برقرار کرده‌ایم.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به وظایف و اختیارات ستاد سرمایه‌گذاری، گفت: هدف‌گذاری سرمایه‌گذاری در استان با توجه به طرح آمایش، ارائه پيشنهاد اصلاح قوانين، مقررات و ضوابط مرتبط با  سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، انجام هماهنگی و پشتیبانی لازم در امور مربوط به اخذ مجوزهای سرمایهگذاری، پیگیری رفع مشکلات و موانع مربوط به سرمایه‌گذاریهای در حال انجام، شناسایی و گردآوری فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان و ارائه به سرمایه‌گذاران و پیگیری ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری از وظایف و اختیارات این ستاد است.
 
محمد کلامی افزود: دبیرخانه این ستاد در اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مستقر خواهد بود و این دبیرخانه موظف است مشکلات سرمایه‌گذاران و پروژه‌های سرمایه‌گذاری را جمع‌بندی و پیشنهادهای لازم برای تسهیل امور سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام را به ستاد ارائه کند.
 
به گفته وی، پایش آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری و پذیرش متقاضیان سرمایه‌گذاری در استان و ارائه راهنمایی‌های اولیه از دیگر وظایف دبیرخانه ستاد سرمایه‌گذاری استان است.
 
در این جلسه تعدادی از اعضای ستاد سرمایه‌گذاری نیز به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص نحوه فعالیت ستاد و راهکارهای رفع موانع فعالیت سرمایه‌گذاران پرداختند.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 19 دي 1400
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی