پرتال استانداری آذربایجان شرقی
يکشنبه 10 فروردين 1399
En
تاریخ : پنجشنبه 23 آبان 1398
کد 697

با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور؛

نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد آذربایجان شرقی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی سازمان‌های منتخب مردم نهاد استان آذربایجان شرقی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور و نمایندگان سازمان های مردم نهاد با تمرکز بر چالش ها و مشکلات این تشکل ها و ارائه راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات برگزار شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور  در این نشست با تاکید بر حمایت از فعالیت سازمان های مردم‌نهاد در سطح کشور گفت: نشست های تخصصی با حضور سمن ها در استان های مختلف با محوریت حل مشکلات و ارائه راهکارها در حال برگزاری است .

مهدی علیخانی با اشاره به حمایت مادی و معنوی از فعالیت های مردم نهاد اظهار کرد: باور و اعتماد نسبت به فعالیت های سازمان های مردم‌نهاد باید نهادینه شود و در این مسیر همه باید تلاش کنیم.

وی با اشاره به نقش برجسته سمن ها در امور فرهنگی و اجتماعی گفت: تجربه نشان داده است موثرترین فعالیت ها با محوریت سمن ها انجام می شود.

وی افزود: در سفرها با دو دسته از موضوعات مواجه هستیم که دسته اول جنبه عمومی دارند و دسته دوم مخصوص هر شهر و استان است با توجه به تجربیاتمان در این نشست ها در خصوص  بخش فرا استانی و تصمیم گیری های مورد نیاز در سطح ملی قول می دهم که پیگیری می کنیم.

علیخانی فعالیت سمن ها را با خلوص و از  دل و جان عنوان کرد و افزود: موثر ترین اقدامات همیشه از طرف سمن ها است و آنها با جان و دل در حوزه مربوطه عمل می کنند چرا که سمن ها نگاه اداری ندارند و با حذف  بروکراسی های اداری در صدد تحقق اهداف تشکل خود هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور، خواستار برگزاری نشست‌های ماهانه با حضور مدیران کل ادارات و نمایندگان تمامی سازمان های مردم نهاد شد و گفت: نحوه همکاری و برون‌سپاری در این جلسات می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد  و پس ازنتیجه گیری های کلی جلسات فصلی نیز با حضور استاندار تشکیل شده و  نتیجه جلسات به صورت عملیاتی پیگیری شود.

علیخانی با تاکید بر ضرورت توجه به شفافیت در عملکرد سمن ها خاطرنشان کرد: در‌کنار برون سپاری مسئله شفافیت نیز باید دقیق مشخص باشد و ساز و کار مشترکی برای شفاف سازی امور سازمان های مروم‌نهاد صورت گیرد.

وی با اشاره به محدودیت های مالی دولت در طول یک سال گذشته گفت: دولت در طول یک سال گذشته با محدودیت های شدید در بحث منابع روبرو بوده است و این محدودیت‌ها در تمام حوزه‌ها مشخص است اما دولت تلاش کرده است با وجود تمام مشکلات و موانع فضای موجود را مدیریت کرده و در راستای بهبود شرایط قدم بردارد.

وی ضمن تقدیر از فعالیت سمن ها فعال در استان آذربایجان شرقی گفت:  شهر تبریز به عنوان برند در حوزه اجتماعی شناخته می شود و اگر فعالیت مردم نبود با بخشنامه و دستورالعمل نمی توانستیم به این مهم دست یابیم.
 


کیفی سازی فعالیت سمن ها در سطح استان پیگیری می شود/ انعقاد ۴۰ تفاهم نامه همکاری

مدیر کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی  نیز در ادامه این نشست با تاکید بر تمرکز دولت بر توسعه فعالیت های مردم نهاد گفت:تاکید دولت شتاب بخشی به فعالیت های سمن ها است و در همین راستا کیفی سازی فعالیت سمن ها در سطح استان پیگیری می شود.

بدر شکوهی اظهار کرد:در حال حاضر ۶۷۲ سمن در سطح استان آذربایجان شرقی فعالیت دارند و ۳۱۷ واحد از این سمن ها در حوزه امور اجتماعی فعال هستند.

وی ادامه داد: تا پایان سال ۹۷ سمن های حوزه وزارت کشور در استان به ۲۵۸ واحد سازمان مردم نهاد افزایش یافته است.

شکوهی افزود: قبل از انقلاب  تنها ششصد سازمان حمایتی و خیریه داشتیم در صورتی که امروز این تعداد به بیش از ۲۰ هزار سازمان مردم نهاد رسیده است.

وی با اشاره به سابقه فعالیت های مردم نهاد در کشور گفت: مشارکت اجتماعی به شکل سنتی همواره در کشور ما وجود داشته است از این موضوع به هیات های مذهبی، کانون های قرآنی، مراکز اسلامی و ... با ۱۳۰ هزار تشکل اجتماعی در این عرصه می توان اشاره کرد.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی، افزود: بعد از دهه ۸۰ در بازه زمانی هشت ساله دولت اصلاحات بالغ بر ۱۲ هزار سمن در سطح کشور مجوز دریافت کردند و بعد از آن در حوزه سمن ها با رکود مواجه بودیم و از سال ۹۲ شاهد جهش بیشتری در حوزه سمن ها هستیم.

شکوهی با اشاره به اقدامات موثر این اداره کل در حوزه سمن ها گفت: تمرکز بر توانمند سازی، برگزاری کارگاه های آموزشی، همایش و میزگردهای تخصصی و انعقاد بیش از ۴۰ تفاهم نامه با سمن های از جمله شاخص ترین اقدامات بوده است.

وی با اشاره به نقش موثر جوانان در فعالیت های مردم‌نهاد گفت: از ۲۰ هزار سازمان مردم‌نهاد کشور بیش از دو هزار سازمان در حوزه جوانان فعال است و در سطح استان آذربایجان شرقی نیز با عملکرد قابل توجه مدیرکل ورزش و جوانان و معاونت فرهنگی این اداره کل شاهد رشد کمی و کیفی سمن های حوزه جوانان در سطح استان هستیم.

بخش قابل توجهی از زمان این نشست به بیان مسائل ، چالش ها و راهکارهای برون رفت از مشکلات سمن ها اختصاص داشت که نمایندگان سمن ها در حوزه های مختلف به بیان نکته نظرات خود پرداختند.

 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 23 آبان 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی