پرتال استانداری آذربایجان شرقی
سه شنبه 1 بهمن 1398
En
تاریخ : چهارشنبه 29 آبان 1398
کد 720

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

سهم آذربایجان شرقی از صادرات کشور 8.4 درصد است/ صادرات استان تا پایان سال به 3 میلیارد دلار می‌رسد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که 8.4 درصد صادرات کشور مربوط به آذربایجان شرقی است، گفت: با توجه به وسعت و جمعیت استان، سهم آذربایجان شرقی در توسعه صادرات کشور بسیار زیاد و موثر بوده است.
علی جهانگیری در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز، اظهار داشت: نزدیک به 45 درصد کالاهای صادراتی استان مربوط به کالاهای صنعتی است که توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و این نشان از وجود فضای امید بخش در استان است.

وی با بیان این‌که طی شش ماه سال جاری، صادرات غیر نفتی آذربایجان شرقی 52 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است، گفت: در کنار این میزان رشد صادرات، طی شش ماه گذشته، ۳۵ درصد واردات استان نیز رشد داشته است.

وی بیان کرد: در شرایط تحریم‌هم‌ می‌توان کار کرد و  کارهای بیشتری توسط بخش خصوصی انجام داد، پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری، میزان صادرات استان از سه میلیارد دلار عبور کند که این عدد، برای استان رقم بزرگی است.

وی ادامه داد: 17 درصد رشد صادرات از گمرگات استان داشتیم و معتقدم اگر بتوانیم توافق میان مدتی با برخی کشورهای همسایه انجام دهیم و صادرکنندگان برای پنج سال آینده برنامه داشته باشند، صادرات بیشتری انجام خواهد شد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی افزود: انتظار این است که دولت بار مشکلات را به تنهایی بر دوش نکشد و در زمینه‌ صادرات به استان‌ها به ویژه استان‌های‌مرزی نیز نقش‌هایی را ارائه کند.

جهانگیری گفت: تعامل خوبی بین بخش خصوصی و دولتی در آذربایجان شرقی وجود دارد و معتقدم این تعامل باید بیش از پیش شود.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 29 آبان 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی