Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : چهارشنبه 6 آذر 1398
کد 760

با دستور رئیس‌جمهور و با حضور وزیر نیرو؛

نیروگاه بادی 50 مگاواتی آق‌کند در شهرستان میانه افتتاح شد

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی، نیروگاه 50 مگاواتی بادی آق‌کند در شهرستان میانه با حضور وزیر نیرو و با دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور پس از شنیدن گزارش رضا اردکانیان، وزیر نیرو که از محل نیروگاه بادی آقکند در شهرستان میانه ارائه شد، دستور افتتاح این نیروگاه را صادر کرد.

این مزرعه بادی با توان تولید برق بیش از 175 هزار مگاوات ساعت در سال، افتتاح شد که با افتتاح آن در روستای آقکند استان آذربایجان شرقی، برق مورد نیاز برای 104 هزار خانوار این شهرستان تامین می‌شود.

توربین‌های بادی و تجهیزات موردنیاز برای احداث نیروگاه بادی آقکند داخلی بوده و در شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا طراحی و ساخته شده است.

این نیروگاه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت به میزان 49 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و آب به میزان 38 هزار مترمکعب شده و از انتشار 119 هزار و 200 تن آلاینده زیست محیطی جلوگیری خواهد کرد.

 وزیر نیرو در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رئیس‌جمهور برای افتتاح نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند میانه، با اشاره به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست‌ دارند، گفت: حدود 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور شناسایی شده که امیدواریم با استفاده از توان متخصصان داخلی بتوانیم در آینده تمامی این ظرفیت را محقق و به مدار بیاوریم.

رضا اردکانیان گفت: این نیروگاه همزمان با هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با اعتباری بالغ بر 960 میلیارد تومان در استان آذربایجان‌شرقی به بهره‌برداری رسیده است که امیدواریم با توجه به توان متخصصان داخلی بتوانیم در آینده تمامی ظرفیت 30 هزار مگاواتی نیروگاه‌های بادی کشور را محقق و به مدار بیاوریم.

وزیر نیرو تاکید کرد: بر اساس این پویش مقرر شده که در نیمه دوم امسال 227 پروژه بزرگ با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری برسد که تاکنون 60 پروژه با اعتباری بالغ بر چهار هزار و 300 میلیارد تومان افتتاح شده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در استان آذربایجان‌شرقی در مجموع 114 پروژه بزرگ را در بخش‌های مختلف آب، برق و فاضلاب در دست اجرا دارد که حجم سرمایه‌گذاری انجام شده و در حال انجام این طرح‌ها بالغ بر پنج هزار و 73 میلیارد تومان بوده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه این طرح‎‌ها به طور متوسط پیشرفت 50 درصدی دارند، بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در تلاشیم تعداد قابل توجهی از این طرح‌ها را تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسانیم و مردم بتوانند از فواید این پروژه‌ها بهره‌مند شوند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه 80 درصد نیروگاه بادی آقکند با استفاده از تجهیزات داخلی ساخته شده است، گفت: این مجموعه به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه‌های بادی کشور از جلوه‌های سرافرازی تولیدکنندگان و صنعت‌گران داخلی است.

وی با تاکید بر اینکه 104 هزار خانوار از انرژی تولیدی این نیروگاه بهره‌مند می‌شوند، گفت: این مجموعه نقش مهمی در پایداری وضعیت انرژی جنوب‌شرقی استان آذربایجان‌شرقی خواهد داشت.  

اردکانیان با اشاره به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست‌ دارند، ادامه داد: این نیروگاه سالانه از تولید 119 هزار تن آلاینده‌های زیست محیطی جلوگیری کرده و با افتتاح آن 38 هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه این نیروگاه صرفه‌جویی 49 میلیون مترمکعبی مصرف گاز را به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته این نیروگاه سالانه تا 175 هزار مگاوات ساعت انرژی تولید خواهد کرد که امیدواریم شرایط عمومی دولت نیز به گونه‌ای باشد که بتواند شرایط تشویق پایدار و مستمر تولیدکنندگان نیروگاه‌های تجدیدپذیر را فراهم کند.

وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به اینکه موضوع یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی امروز به تصویب هیئت دولت رسید، گفت: بر این اساس از امروز شاهد شکل‌گیری شرکت‌های آب و فاضلاب استانی خواهیم بود که این امر گام بسیار بزرگی در جهت سرعت دادن به خدمات‌رسانی بخش آب و فاضلاب به ویژه در روستاها خواهد بود.

اردکانیان با تاکید بر اینکه از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 6.8 میلیون نفر از هموطنان روستایی از نعمت شبکه‌های آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده‌اند، عنوان کرد: مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته و با کمک اصلاح ساختاری که صورت گرفته در تلاشیم این عدد را تا پایان دولت به 10 میلیون نفر برسانیم.

 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 6 آذر 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی