Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
دوشنبه 30 فروردين 1400
En
تاریخ : سه شنبه 19 آذر 1398
کد 825

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

عدم تأمین نیروی کار ماهر از آسیب‌های جدی بخش‌های تولیدی و خدماتی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در حوزه اشتغال، گفت: عدم تأمین نیروی کار ماهر برای واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی یکی از آسیب‌های جدی این حوزه است.
علی جهانگیری در نخستین جلسه شورای مهارت استان، با اشاره به صنعتی بودن استان آذربایجان شرقی و ضرورت توسعه آموزش‌های مهارتی در بخش‌های صنعتی و تولیدی، گفت: موضوع مهارت باید به یک موضوع مستقل در استان تبدیل شود.

وی تأکید کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با آموزش و مهارت باید با حذف نگرش ها و اقدامات جزیره‌ای برای تأمین نیروی کار ماهر برای صنایع اقدام کنند.

جهانگیری اظهار داشت: شناخت وضع موجود و نیازسنجی بازار کار و تجهیزات وامکانات موجود در استان برای سیاست‌گذاری در حوزه اشتغال و آموزش مهارت‌ها و مشاغل نو ضروری است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان نیز با بیان اینکه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی با هدف ارتقای شغلی و توانمندسازی منابع انسانی در سطوح و اشکال مختلف ارائه می شود، گفت: این آموزش ها، ماهیت بین بخشی و فرادستگاهی دارد و ایجاد بستری برای هماهنگی این حوزه ضروری است.

یعقوب نماینده با اشاره به اینکه برنامه ریزی تعاملی و حکمرانی محلی آموزش های فنی و حرفه ای از ضروریات امروز است، افزود: این امر، موجب انسجام بخشی، ارتقای بهره وری و استفاده حداکثری از منابع انسانی و مادی شده و در ارائه فعالیت های آموزشی و برنامه ریزی تامین نیازهای آموزشی نیروی جویای کار و مشاغل بخش های مختلف استان موثر واقع می شود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی جامعه، کمترین توجه به هماهنگی در این بخش بوده و به همین دلیل کارهای موازی موجب ایجاد هزینه های گزاف نیز می شود و این در حالی است که تعداد قابل توجهی از دستگاهها، سازمان ها، موسسات و ارگان های صرفا دولتی غیر مرتبط، از بودجه عمومی برای ارائه آموزش های فنی و حرفه ای استفاده می کنند.

نماینده با اشاره به تشکیل شورای مهارت در استان گفت: در راستای انسجام بخشی و امکان استفاده از امکانات منابع انسانی، مادی و فیزیکی و استقرار مدیریت همسو و جامع در امر مهارت آموزی و اشتغال استان، شورای توسعه مهارت متشکل از دستگاههای اجرایی ذی مدخل در حوزه آموزش های مهارتی و اشتغال به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و با دبیرخانه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و در شهرستان ها نیز، این شورا به ریاست فرمانداران شهرستان تشکیل می شود.

 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 19 آذر 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی