پرتال استانداری آذربایجان شرقی
چهارشنبه 13 فروردين 1399
En
تاریخ : سه شنبه 10 دي 1398
کد 985

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:

سند توسعه اشتغال پایدار روستایی استان تدوین می‌شود/ تکمیل سند اشتغال 65 روستای هدف

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد: طرح تدوین سند توسعه اشتغال پایدار روستاهای استان براساس برنامه ششم دولت در دست اجراست و تاکنون سند توسعه اشتغال پایدار 65 روستا به عنوان پایلوت تکمیل شده است.
تقی کرمی گفت: براساس بند یک ماده ۲۷ برنامه ششم سازمان برنامه و بودجه کشور دولت مکلف شده سالانه برای پنج هزار روستای بالای 20 خانوار سند توسعه اشتغال پایدار تدوین کند که سهم استان آذربایجان شرقی از این طرح یک هزار و 280 روستا است.

وی گفت: تفاهم نامه تدوین سند توسعه اشتغال پایدار این روستاها در استان توسط سازمان برنامه و بودجه با دانشگاه تبریز منعقد و کارهای مطالعاتی آنها شروع شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد:  درحال حاضر دو هزار و 709 روستای استان دارای سکنه و 377 روستای خالی هستند.

وی افزود: با وجود خالی شدن 377 روستا از سکنه در سال های اخیر  هم اکنون روند مهاجرت معکوس به روستاها در سطح استان آغاز شده و از طرح های بوم گردی استقبال خوبی به عمل آمده است.

وی، وجود زمینه های اقتصادی و نیز مشکلات فزاینده زندگی شهری را از جمله عوامل بازگشت به روستاهای استان توصیف کرد.

کرمی با استناد به گزارش های میدانی اعلام کرد: با وجود اینکه در سال های بعد از انقلاب اقدامات و کارهای بزرگی در زمینه توسعه زیرساخت ها،‌ راه،،‌ آب، برق و گاز در روستاهای کشور از جمله در روستاهای استان ما شده، اما از نظر نیازسنجی و نیز شاخص های فرهنگی و اجتماعی فعالیتی صورت نگرفته که غفلت در این بخش موجب هدررفت بسیاری از سرمایه گذاری ها شده است.

وی، رویکرد تک بعدی و کشاورزمحور بودن روستاها را از عمده ترین دلایل مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه بیان کرد و گفت: با توجه به تحولات و ضرورت های امروز، کشاورزی  به تنهایی پاسخگو نیست و باید همه ظرفیت های بومگردی، گردشگری و خدمات فرهنگی و احتماعی در روستاها مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی  میانگین طرح های مقاوم سازی روستاهای استان  53 درصد بیان کرد و گفت: این رقم در سطح کشور 45 درصد است.

وی اشاره کرد: در راستای رویکردهای دولت بحث اشتغال در تمامی دهیاری های استان مورد توجه قرار گرفته و در این ارتباط افزون بر 463 میلیارد تومان تسهیلات به علاوه 90 میلیارد تومان از دفتر امور روستایی استان به مناطق روستایی پرداخت شده است.

 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 10 دي 1398
  • توسط مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی