Aa
پرتال استانداری آذربایجان شرقی
جمعه 3 ارديبهشت 1400
En

نشست ستاد انتخابات استان آذربایجان شرقی برگزار شد

به منظور مرور آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات 1400؛
نشست ستاد انتخابات استان آذربایجان شرقی برگزار شد

نشست ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با حضور رئیس و مسئولان کمیته‌های این ستاد و با محوریت مرور آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در استان برگزار شد.

پروژه‌های عمرانی به بهانه کرونا متوقف نشود/ پیمانکاران زمینه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را فراهم کنند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی:
پروژه‌های عمرانی به بهانه کرونا متوقف نشود/ پیمانکاران زمینه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را فراهم کنند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با رد درخواست تعلیق و توقف پروژه‌های عمرانی به دلیل تشدید شیوع کرونا، گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون هیچ مشکلی در اجرای پروژه‌های عمرانی به وجود نیامد ...

افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونا در استان/ سلامت مردم، خط قرمز ماست

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی:
افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونا در استان/ سلامت مردم، خط قرمز ماست

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا در استان، خواستار اهتمام و همکاری هرچه بیشتر برای مدیریت و مقابله با این بیماری شد.

شرح وظایف معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی

وظايف سياسي و اجتماعي:
١- نظارت عاليه بر فعاليت ها در راستاي تحقق برنامه هاي سياسي، اجتماعي دولت و ارتقاء مشاركت و حضور مؤثر مردم استان در فعاليتهاي سياسي و اجتماعي.
٢- زمينه سازي براي فعاليت مطلوب احزاب و تشكل هاي سياسي استان و نظارت بر فعاليت آنها.
٣- برنامه ريزي، نظارت و برگزاري انتخابات عمومي و ساير انتخاباتي كه به موجب قوانين و مقررات زير نظر استانداري يا فرمانداري ها برگزار مي شوند مطابق زمان بندي ابلاغي و مديريت امور اجرايي قبل و بعد از برگزاري انتخابات.
٤- نظارت بر امور مربوط به ايجاد، انتزاع، الحاق، ادغام، تغيير مركزيت و يا تبديل نقاط مختلف استان به روستا، دهستان، شهر، بخش، شهرستان در سطح استان در چارچوب ضوابط و تعاريف تقسيمات كشوري و مديريت تابعيت تقسيماتي نقاط جغرافيايي، اصلاح حريم و محدوده شهرها و بررسي ابهامات و اختلافات مرزي درون استاني و بين استاني.
٥- راهبري و مديريت نحوه نام گذاري و تغيير نام عناصر و واحدهاي تقسيمات كشوري در چارچوب دستورالعمل ارسالي وزارت كشور و طرح موضوع در كميسيون نامگذاري استان و بهنگام سازي اطلاعات مكاني، نقشه هاي تقسيمات كشوري و لايه هاي اطلاعاتي مرتبط با آن در مقياس هاي مورد نياز.
٦- هماهنگي و هدايت فرمانداران براي تحقق سياست هاي عمومي و برنامه هاي دولت.
٧- فراهم كردن موجبات گسترش آزادي هاي سياسي و اجتماعي در چارچوب قانون اساسي و قوانين مربوط به فعاليت احزاب، جمعيت ها و انجمن هاي سياسي و صنفي و انجمن هاي اسلامي و
اقليت هاي ديني شناخته شده و نظارت بر حسن انجام امور مذكور.
٨- نظارت بر نحوه تكميل پرونده تشكل هاي صنفي و سياسي و پيگيري صدور مجوز مربوط به آنها و بررسي درخواست هاي اقشار و گروه ها در رابطه با برپايي اجتماعات و راهپيمايي ها  مطابق دستورالعمل هاي قانوني.
٩- نظارت برسامان دهي متكديان، معتادان، كودكان خياباني و آسيب ديدگان اجتماعي با همكاري واحدهاي استاني دستگاه هاي مسئول و مديريت مسائل، پديده ها، انحرافات و آسيب ها و ناهنجاري هاي فرهنگي و اجتماعي استان.
١٠ - نظارت برگردآوري و تجزيه و تحليل رويدادهاي خبري و گزارشات سياسي، امنيتي و اجتماعي استان و انعكاس به وزارت كشور.
١١ - برنامه ريزي و تلاش در جهت توسعه، نظارت و توانمندسازي سازمان هاي مردم نهاد.
١٢ - تعامل با دستگاه هاي ذيربط در مديريت و برنامه ريزي تأمين و افزايش سلامت و بهداشت مردم و پيشگيري از بيماري هاي واگيردار در استان.
١٣ - مديريت و نظارت برافزايش نشاط اجتماعي در استان با رويكرد توسعه ورزش همگاني و غني سازي اوقات فراغت جامعه به خصوص جوانان.
١٤ - هدايت فعاليت ها و برنامه ريزي به منظور ارتباط با نخبگان و شخصيت هاي ذي نفوذ مذهبي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي و برگزاري نشست ها به منظور آگاهي از ديدگاه هاي آنها و تبادل نظر در رابطه با امور مربوط به استان.
١٥ - نظارت بر برگزاري همايش هاي علمي مربوط به مسائل و مشكلات فرهنگي و اجتماعي و بزرگداشت نخبگان و مشاهير استان.

وظايف امنيتي و انتظامي:
١- راهبري امور مربوط به تأمين و حفظ امنيت و استقرار نظم و آرامش در استان و ايجاد هماهنگي بين دستگاه هاي اطلاعاتي و انتظامي و نظامي.
٢- نظارت بر نحوه استقرار واحدهاي انتظامي و پست هاي ايست و بازرسي موقت و دائم در استان.
٣- نظارت بر انجام مطالعات و پژوهش ها در زمينه شناسايي عوامل تهديد كننده امنيت و آرامش جامعه و ارائه طرح هاي استاني در اين خصوص.
٤- برنامه ريزي و نظارت بر برگزاري جلسات شوراي تأمين استان.
٥- اتخاذ تدابير لازم با همكاري اعضاء شوراي تأمين استان در هنگام بروز حوادث و بلاياي طبيعي و معضلات سياسي، امنيتي و اجتماعي.
٦- برنامه ريزي و حفاظت مستمر از اماكن و تأسيسات داراي طبقه بندي استان به ويژه نقاط و تأسيسات حساس و حياتي و نظارت دائم بر حمل و استفاده از مواد ناريه.
٧- نظارت بر اجراي دستورالعمل هاي امنيتي كه از سوي شوراي امنيت كشور و يا شوراي عالي امنيت ملي ابلاغ مي گردد توسط واحدهاي استاني دستگاه هاي ذيربط
٨- نظارت بر فعاليت هاي مربوط به شناسايي نقاط بحران خيز و افراد شرور و سابقه دار و اتخاذ تدابير پيشگيرانه در رابطه با آنها و نزاع هاي دسته جمعي.
٩- مديريت پيشگيري از جرائم سازمان يافته و مبارزه با ترويج فرق ضاله.
١٠- نظارت بر تجزيه و تحليل رخدادها و گزارش هاي سياسي، امنيتي و اجتماعي استان در راستاي تهيه طرح هاي لازم جهت پيشگيري از حوادث احتمالي.
١١- فراهم آوردن موجبات اجراي وظايف وزارت كشور در زمينه سياست گذاري، هماهنگي و سامان دهي مرزهاي استان با كشور مقابل.
١٢- نظارت بر اجراي مصوبات شوراي مرزهاي كشور مربوط به استان و تشكيل كميته امنيت و عمران مرزها و ايجاد هماهنگي بين واحدهاي استاني دستگاه هاي مستقر در مرزها براساس قوانين مصوب.
١٣- ارائه پيشنهاد ايجاد مرزهاي مجاز (زميني، هوايي و دريايي) استان به كارگروه مرزهاي رسمي مستقر در وزارت كشور.
١٤- برنامه ريزي، هدايت و ايجاد هماهنگي هاي لازم در مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مواد مخدر، سلاح و مهمات، مشروبات الكلي و قاچاق انسان در استان.
١٥- نظارت بر در اجراي سياست هاي ابلاغي در حوزه پدافند غيرعامل در سطح استان.
١٦- نظارت بر فعاليت هاي مربوط به پاكسازي مناطق آلوده به مين و مواد منفجره در استان.
١٧- نظارت بر سامان دهي امور اتباع بيگانه و تردد، اشتغال و ازدواج اتباع ايراني و خارجي و امور مربوط به مبادلات در استان هاي مرزي و بررسي مسائل امنيتي با كشورهاي همسايه.
١٨- كنترل و ارزيابي وضعيت اتباع خارجي در استان و ارائه راهكارهاي قانوني به منظور رفع مشكلات و كاهش تبعات احتمالي منفي ناشي از حضور آنان در كشور.
١٩- نظارت بر انجام امور مربوط به پذيرش، اسكان، تقاضاي تابعيت، ترك تابعيت، بقاء تابعيت و شناسايي و استملاك اتباع خارجي و تكميل و ارسال مدارك مربوطه به وزارت كشور و ساير مراجع ذيربط.
٢٠- نظارت بر تأمين امنيت بازارچه هاي مرزي استان.
٢١- ايجاد زمينه هاي لازم به منظور توسعه، تقويت و ارتقاء معيشت و رفاه مرزنشينان در استان هاي مرزي.